Zbytočné užívanie antibiotík posilňuje baktérie a oslabuje peňaženky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky_let.jpg
Foto: Pixabay.com
Na vine sú často samotní pacienti, ktorí ich žiadajú, aj keď bezdôvodne

Antibiotiká priniesli víťazstvo ľudstva nad baktériami. Dočasné. Baktérie sa učia odolávať im. Pomáha im v tom aj zbytočné užívanie antibiotík.

Nezmyselne predpísané antibiotiká tiež ťahajú peniaze z verejného zdravotného poistenia aj peňaženiek pacientov.

Zdravotná poisťovňa Dôvera analyzovala svoje dáta. Ako zistila, len v roku 2017 zaplatila milión eur za antibiotiká predpísané na infekciu horných dýchacích ciest. To je milión eur vyhodených peňazí – vírusové ochorenia sa antibiotikami neliečia. „Za 260-tisíc balení takto predpísaných liekov pacienti doplatili ďalších 560-tisíc eur,“ upozornil generálny riaditeľ poisťovne Martin Kultan.

Pacienti ich chcú

Upodozrievať lekárov, že nevedia, čo majú predpisovať, je vedľa. V skutočnosti sú to práve pacienti, ktorí antibiotiká žiadajú. „V spoločnosti stále panuje pocit, že ak pacient odíde od lekára bez predpísaného lieku, nedostal potrebnú starostlivosť,“ poznamenal Kultan.

Podľa štúdie Health Protection Agency až 97 percent pacientov, ktorí požiadajú o predpis liekov, ich aj dostane.

A keď nie, majú inú cestu: ambulancie pohotovostnej služby. Tam sa opäť skúšajú dostať k liekom a občas sa uchýlia aj ku klamstvám.

Pre deti všetko

Prečo však lekári tomuto tlaku podliehajú? Podľa Kultana jednoducho nemajú čas ani energiu sa s pacientmi hádať.

A už vôbec nie, keď ide o matky, ktoré majú strach o svoje deti. Podľa štatistík sú najväčšími „žrútmi“ antibiotík práve najmladšie deti do štyroch rokov života. Ďalej sa spotreba znižuje a v kategórii dospelých sú čísla už viacmenej vyrovnané. Nestúpajú teda ani v prípade starších vekových kategórií.

Atb_preskripcia_dovera.jpg
Výška nákladov na ATB. Čím tmavší odtieň, tým vyššie náklady | Zdroj: ZP Dôvera

Výšku nákladov však neovplyvňuje len tlak pacientov. Je to aj napríklad dostupnosť lekárov v regióne alebo ekonomická sila regiónu.

V prípade ekonomicky vyspelejších regiónov pacienti s chrípkou alebo inými bežnými ochoreniami vyhľadávajú lekárov menej. Namiesto toho si radšej vyberú voľno, dovolenku alebo majú možnosť pracovať z domu.

Menej návštev v ambulancii znižuje pravdepodobnosť, že pacient dostane liek na predpis – napríklad antibiotiká.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať