Zdravá výživa a najväčšie mýty, ktorým ľudia veria. Patríte k nim?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zdravá výživa a najväčšie mýty, ktorým ľudia veria. Patríte k nim?

Niekedy rokmi opakované „pravdy“ nemusia byť až tak pravdivé. Overte si, či vaše vedomosti z oblasti výživy nie sú veľkým omylom. Možno budete prekvapení.

Zdravá výživa a najväčšie mýty o nej:

Potraviny s vysokým obsahom tuku sú nezdravé

Aj keď sa táto zastaraná a nesprávna teória pomaly odsúva do úzadia, mnoho ľudí sa stále bojí jedál s vysokým obsahom tuku a dodržiava nízkotučné diéty v nádeji, že zníženie príjmu tukov prospeje ich celkovému zdraviu.

Tuk v potrave je nevyhnutný. Je totiž stavebným materiálom pre náš organizmus. Nízkotučné diéty navyše môžu viesť k zvýšeniu inzulínovej rezistencie a hladín triglyceridov, čo sú známe rizikové faktory srdcovocievnych chorôb.

Diéty s vyšším obsahom tuku sa navyše osvedčili rovnako účinne – alebo ešte viac – ako diéty s nízkym obsahom tuku, pokiaľ ide o podporu chudnutia.

Samozrejme, extrémy v oboch smeroch, či už ide o stravu s veľmi nízkym obsahom tuku alebo s veľmi vysokým obsahom tukov, môžu poškodiť vaše zdravie, najmä ak je kvalita stravy zlá.

Umelé sladidlá sú zdravé

Čoraz viac ľudí sa nazdáva, že ak si budú sladiť nápoje umelými sladidlami, bude to pre nich zdravšia možnosť. Aj keď je pravda, že strava s vysokým obsahom pridaného cukru významne zvyšuje riziko viacerých ochorení, príjem umelých  sladidiel môže tiež viesť k negatívnym zdravotným výsledkom.

Napríklad príjem týchto sladidiel môže zvýšiť vaše riziko cukrovky 2. typu tým, že môže byť príčinou negatívnych posunov v črevných baktériách a podporuje tiež dysreguláciu cukru v krvi. Pravidelný príjem nízkokalorických nevýživných potravín je navyše spojený s celkovými vzormi nezdravého životného štýlu.

Treba jesť malé porcie a často

Určite ste sa stretli s tvrdením, že zdravá výživa je zložená s malých porcií a najmä počas chudnutia je potrebné jesť často a málo. Ak ste však zdraví, na frekvencii vašich jedál nezáleží, pokiaľ uspokojujete svoje energetické potreby.

To znamená, že pre tých, ktorí majú určité zdravotné ťažkosti, ako je cukrovka, ochorenie koronárnych artérií a syndróm dráždivého čreva (IBS), rovnako ako pre tehotné ženy, môže byť konzumácia častých a malých porcií prospešná.

Počas chudnutia platí pravidlo – všetky kalórie, ktoré zjeme, treba dať von

Najdôležitejším faktorom počas chudnutia, je spáliť prijaté kalórie. Nie je to však jediné, na čom záleží. Spoliehanie sa výlučne na príjem kalórií nezohľadňuje viacero skutočností. Preto sa vám potom niekedy nedarí schudnúť, aj keď máte prísnu nízkokalorickú diétu. Napríklad hormonálna nerovnováha, zdravotné komplikácie ako hypotyreóza (znížená tvorba hormónov štítnej žľazy), užívanie určitých liekov a genetika sú len niektoré z faktorov, ktoré môžu niektorým ľuďom sťažiť chudnutie, aj keď držia prísnu diétu.

Zdravá výživa a mýty, ktorým veríme

V niektorých prípadoch môže byť dokonca takáto diéta nebezpečná, pretože organizmus môže byť po čase podvyživený. Tí, ktorí dodržiavajú metódu „kalórie dovnútra, kalórie von“, sa zvyčajne totiž zameriavajú iba na kalorickú hodnotu potravín, nie na ich výživovú hodnotu.

Chudnutie je ľahké

Nenechajte sa zmiasť úžasnými fotografiami pred a po, ktoré často používajú ako reklamu na svoje produkty mnohé spoločnosti. Chudnutie nie je ľahké. Vyžaduje si to dôslednosť, sebalásku, tvrdú prácu a trpezlivosť. Navyše, genetika a ďalšie faktory spôsobujú, že chudnutie je pre niektorých oveľa ťažšie ako tomu je v prípade iných.

Doplnky výživy sú vyhodené peniaze

Je pravda, že konzumácia doplnkov nemôže nahradiť plnohodnotnú a výživnú stravu, môže však prispieť k nášmu celkovému zdraviu. Dôležité je, aby ste ich užívali v správnej forme a pomere.

Pre mnohých, najmä pre tých, ktorí majú zdravotné ťažkosti, ako je cukrovka typu 2, ako aj pre tých, ktorí užívajú bežné lieky ako antikoncepciu a antidiabetické lieky, môže užívanie konkrétnych doplnkov výživy významne ovplyvniť ich zdravie. Napríklad sa ukázalo, že dopĺňanie horčíka a vitamínov skupiny B prospieva ľuďom s diabetes 2. typu. Konkrétne tým, že zvyšuje hladinu cukru v krvi a znižuje rizikové faktory srdcových chorôb či komplikácie spojené s týmto ochorením.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať