Zdravotná starostlivosť v univerzitnej nemocnici je ohrozená, tvrdí KDH

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KDH: Celoslovenská rada
Sprava: Podpredseda KDH Marián Čaučík, predseda KDH Milan Majerský a Miriam Lexmann počas tlačového brífingu k postupu strany v prezidentských voľbách a voľbách do Európskeho parlamentu po zasadnutí Celoslovenskej rady Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) vo Zvolene. Zvolen, 17. február 2024. Foto: SITA/Jakub Julény
Tento článok pre vás načítala AI.

KDH považuje hromadné podanie výpovedí zdravotníkov z Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB) za príklad konfliktu záujmov v zdravotníctve.

Podľa KDH to môže ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom. Uviedla to hovorkyňa Kresťanskodemokratického hnutia Lenka Halamová.

Kužela vraj motivoval kolektív k hromadnej výpovedi

KDH tvrdí, že prednosta Gastroenterologickej kliniky UNB Ladislav Kužela motivoval takmer celý kolektív gastroenterológie v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda k hromadnej výpovedi a odchodu do konkurenčnej Nemocnice sv. Michala (NsM), kde je riaditeľom. Hnutie upozorňuje, že Kužela zjavne nereprezentuje záujmy UNB, ale nemocnice Ministerstva vnútra SR.

Pán Kužela sedí na toľkých stoličkách, že je až neuveriteľné, ako to môže jeden človek stíhať. No ešte väčším problémom je, že tento úmyselný presun zdravotníkov z UNB môže ohroziť poskytovanie komplexnej zdravotnej starostlivosti jediného lôžkového gastroenterologického oddelenia,“ uviedol poslanec KDH Peter Stachura.

Riziko posúvania pacientov

KDH poukazuje na to, že takýto postup môže spôsobiť, že akútne zákroky, často u vysoko rizikových pacientov, ktorí spôsobujú vysoké náklady, sa budú vykonávať v UNB a tie ekonomicky výhodnejšie si Kužela presunie do Nemocnice sv. Michala. Stachura ďalej upozorňuje aj na riziko posúvania pacientov z NsM na oproti sídliacu súkromnú kliniku, ktorú vlastní manželka Kuželu.

„Nechceme, aby hromadné výpovede celých oddelení ohrozovali zdravotnú starostlivosť na Slovensku. V parlamente preto chceme predložiť novelu Zákonníka práce, ktorá by upravovala výpovedné lehoty zamestnancov kritickej infraštruktúry podľa počtu odpracovaných rokov u daného zamestnávateľa,“ uzatvára Stachura.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav KuželaLenka HalamováPeter-stachura
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMV Ministerstvo vnútra SRUNB Univerzitná nemocnica Bratislava