Zdravotné poisťovne budú od septembra hradiť nové lieky na cukrovku a ďalšie chronické ochorenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Dobrou správou pre diabetikov je, že zdravotné poisťovne budú od septembra hradiť nové lieky na cukrovku a ďalšie chronické ochorenia.

Rozšírenie indikačných kritérií

„Kategorizačná komisia pre lieky na júnovom zasadnutí schválila rozšírenie indikačných kritérií u viacerých liekov a zároveň zaradila nový liek pre diabetikov,“ informovalo ministerstvo zdravotníctva.

Už v septembri tak pribudne v zozname kategorizovaných liekov nový liek Rybelsus, ktorý obsahuje účinnú látku semaglutid. Rybelsus sú perorálne tablety určené na liečbu pacientov s diabetes mellitus 2. typu.

Okrem pridania nového lieku boli schválené aj rozšírenia indikácií u už existujúcich liekov, ako je Jardiance (účinná látka empagliflozín) bude používaný aj na liečbu chronickej choroby obličiek.

Liek Jakavi s účinnou látkou ruxolitinib bude indikovaný aj na liečbu imunologickej reakcie štepu proti hostiteľovi. Rinvoq s účinnou látkou upadacitinib bude používaný pre liečbu Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy.

Zoznam liekov

Ministerstvo zdravotníctva zdôrazňuje, že kategorizácia liekov sa na Slovensku vykonáva s ohľadom na finančnú stabilitu systému. Prijaté rozhodnutia posilnia dostupnosť liečby pre pacientov s chronickými ochoreniami, pričom ich náklady budú znášať zdravotné poisťovne.

„Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že ak má byť liek kategorizovaný, držiteľ registrácie lieku musí podať ministerstvu zdravotníctva žiadosť o zaradenie lieku do Zoznamu kategorizovaných liekov. Rozhodnutie o podaní žiadosti o kategorizáciu lieku a konkrétnej indikácie je totiž plne v kompetencii držiteľa registrácie,“ uviedlo ministerstvo.

Po posúdení žiadosti sa návrh prerokuje na kategorizačnej komisii a v prípade splnenia zákonných podmienok môže ministerka rozhodnúť o zaradení lieku do zoznamu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR