Zdravotné poisťovne majú už čoskoro platiť zariadeniam sociálnych služieb milióny eur navyše, súkromná poisťovňa je zásadne proti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica, pacient
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo zdravotníctva navrhuje od začiatku budúceho roka razantne zvýšiť mesačnú pevnú cenu za ošetrovateľskú starostlivosť poskytovanú v zariadeniach sociálnych služieb. Týka sa to zariadení, ktoré majú uzatvorenú zmluvu so zdravotnou poisťovňou na poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti.

11 miliónov navyše

Pevná cena za poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti osobe, ktorá spĺňa kritériá na poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti v zariadení, má od budúceho roka stúpnuť zo súčasných 6,60 eura na 12 eur na osobu a deň. Tento krok si od zdravotných poisťovní vyžiada v budúcom roku 11 miliónov eur.

Výrazné a neprimerané navýšenie

„Dôvodom je nárast ekonomicky oprávnených nákladov týchto zariadení, ktorí majú uzatvorenú zmluvu so zdravotnou poisťovňou na poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti, v nadväznosti na nárast osobných nákladov z dôvodu zmien platných od 1. januára 2024 vyplývajúcich zo zmeny minimálnej mzdy a zmeny vyplývajúcej z ustanovení o odmeňovaní niektorých zdravotníckych pracovníkov,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Zdravotná poisťovňa Union s týmto návrhom zásadne nesúhlasí.

„Navýšenie považujeme za výrazné a neprimerané,“ odkázala poisťovňa rezortu zdravotníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR