Zdravotné poisťovne na Slovensku dosiahli vlani príjmy takmer päť a pol miliárd eur, všetky skončili v strate

VšZP, Union, Dôvera
Foto: ilustračné, SITA - koláž WBN.

Príjmy zdravotných poisťovní vrátane príjmových finančných operácií dosiahli za vlaňajšok takmer 5,5 mld. eur. V porovnaní s rokom 2019 je to nárast o bezmála 250 mil. eur.

Výdavky poisťovní predstavovali vlani viac ako 5,3 mld. eur, medziročne tak narástli vyše 105 mil. eur. Zdravotné poisťovne dosiahli za minulý rok sumárne stratu viac ako 145 mil. eur.

Poistenie je kľúčovým príjmom

Oproti roku 2019 sa výsledok hospodárenia poisťovní znížil o takmer 177 mil. eur. Záporný výsledok hospodárenia pritom vykázali všetky poisťovne. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vo výške 114 mil. eur, Dôvera 27 mil. eur a Union 4 mil. eur.

Vyplýva to zo Správy o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za rok 2020, ktorú zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Príjmy poisťovní bez príjmových finančných operácií vlani predstavovali takmer 5,3 mld. eur, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom nárast o 50 mil. eur.

Na výške celkových príjmov sa výraznou mierou podieľali daňové príjmy, ktoré z nich tvorili viac ako 95 %. Daňové príjmy, ktoré boli tvorené predovšetkým príjmami zo zdravotného poistenia, sa medziročne zvýšili o takmer percento.

Výber poistného narástol

Ich rast ovplyvnil nárast výberu poistného, ktorý bol oproti roku 2019 vyšší za zamestnávateľov o 54 mil. eur, za zamestnancov o 22 mil. eur a SZČO o 4 mil. eur.

U iných platiteľov poistného sa príjmy znížili o takmer 10 mil. eur a príjmy od štátu boli nižie o 35 mil. eur.

Výdavky na zdravotnú starostlivosť oproti predchádzajúcemu roku vzrástli o takmer 1,7 % a ich podiel tvoril viac 94 % z celkových výdavkov poisťovní.

Najmenšie výdavky v Union

Výdavky nesúvisiace so zdravotnou starostlivosťou dosiahli výšku 314 mil. eur a zaznamenali nárast o 22 mil. eur. Výdavky na správu poisťovní tvorili viac ako 3 % z celkových výdavkov, ostatné výdavky viac ako 2 %.

Výdavky za poskytnutú zdravotnú starostlivosť v hodnotovom vyjadrení dosiahli viac ako 5 mld. eur, čo je oproti predchádzajúcemu roku viac o 83 mil. eur.

V roku 2020 najvyššie výdavky na zdravotnú starostlivosť na poistenca vykázala VšZP vo výške 1 130 eur a najnižšie Union 648 eur. Dôvera vykázala výdavky na poistenca vo výške 796 eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa