Zdravotné poisťovne nebudú poistencom poskytovať zľavy z poistného

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR
Foto: SITA / Marko Erd

Parlament totiž neposunul do druhého čítania návrh zákona nezaradených poslancov Miroslava Beblavého a Jozefa Mihála.

Zdravotné poisťovne nebudú poistencom poskytovať zľavy z poistného. Parlament totiž neposunul do druhého čítania návrh zákona nezaradených poslancov Miroslava Beblavého a Jozefa Mihála. Cieľom poslancov bolo vytvoriť skutočnú cenovú súťaž o poistenca medzi zdravotnými poisťovňami.

Ako vysvetlili poslanci ešte v máji na brífingu, návrh zákona umožní zdravotným poisťovniam ponúkať dospelým poistencom zľavy zo zákonného zdravotného poistenia. Zľavy sa mali vyplácať spätne po skončení roka.

Poisťovne by mohli zľavy odlíšiť podľa toho, čo poistenec robí pre svoje zdravie. „Poisťovňa napríklad ponúkne, že každému vráti 30 eur ročne, ale nefajčiarovi vráti 40 eur a darcovi krvi 60 eur. Zakázané budú naopak diskriminačné podmienky – napríklad vek či pohlavie,“ vysvetlil Beblavý.

Podľa neho by poisťovne postupne mohli pripraviť veľmi účinné programy, kde budú môcť odmeňovať dodržiavanie liečebných podmienok pri drahých chronických ochoreniach, a tak ušetriť veľa peňazí.

Ministerstvo zdravotníctva však takýto nápad odmietlo. Je toho názoru, že verejné zdravotné poistenie je solidárne a tieto zdroje by mali ostať v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti, čiže z týchto zdrojov by nemali byť vyplácané tzv. „cashbacky“ poistencom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať