Činnosť niektorých ambulancií sa počas pandemických mesiacov zúžila len na akútne prípady. Podaktorí lekári neordinovali vôbec a k iným sa zasa zdráhali prísť samotní pacienti.
Zisťovali sme, či Slováci porušujú domácu karanténu. Polícia zachytila aj jeden bizarný prípad
Oslovili sme preto zdravotné poisťovne, či vo svojich štatistikách zo strany ambulantných lekárov evidujú výpadky v poskytovaní zdravotnej starostlivosti za posledné mesiace.
Zdravotná starostlivosť má diery v rozpočte. Súkromné poisťovne žiadajú štát, aby za svojich poistencov platil viac
Najkomplexnejšiu štatistiku k pandemickým mesiacom má k dispozícii Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), a to za mesiace marec a apríl.
Lekári vykázali o polovicu menej preventívnych prehliadok
„V druhej polovici marca 2020 počet fyzických návštev poistencov VšZP v ambulanciách špecialistov poklesol o 51 %. V marci 2020 VšZP zaznamenala aj zníženie počtu realizovaných preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov pre dospelých o 50 % v porovnaní s rovnakým mesiacom vlani. Podobne to bolo aj s preventívnymi prehliadkami u všeobecných lekárov pre deti a dorast a gynekológov s výnimkou tehotných poisteniek, kde mal počet preventívnych prehliadok naďalej vysoký podiel. Okrem opatrení súvisiacich s ochorením COVID-19 sa pod pokles počtu preventívnych prehliadok v marci 2020 podpísalo aj zníženie počtu poistencov VšZP k 1. 1. 2020,“ informovala hovorkyňa VšZP Zuzana Štukovská.
Niektoré špecializácie fungovali len na 30 percent
Z údajov VšZP vyplýva, že v niektorých odbornostiach bol v druhej polovici marca 40 až 80-percentný výpadok zdravotnej starostlivosti. Vyše 70-percentný poisťovňa dokumentuje v prípade špecializácií oftalmológia, fyziatria a rehabilitácia, klinická logopédia a tiež pediatria.
Koronavírus: Na Slovensku opäť nepribudol žiadny nakazený, kĺzavý medián je už ôsmy deň za sebou na nule
Viac ako 50-percentný pokles evidovala VšZP aj v odbornostiach ako interná medicína, dermatovenerológia, ortopédia a otorinolaryngológia, doplnila hovorkyňa s tým, že nižší výpadok sa, naopak, týkal psychiatrie (- 23 percent), diabetológie (- 34 percent) a chirurgie (- 40 percent).
„Po započítaní telefonických konzultácií, ktoré v niektorých prípadoch nahradili vyšetrenie pacienta v ambulancii, sa uvedený výpadok, samozrejme, znížil,“ dodala Štukovská.
Výpadok sa prejavil aj nemocniciach
V apríli klesol v porovnaní s prvými dvomi mesiacmi roku objem špecializovanej zdravotnej starostlivosti o 51 percent. „V nemocniciach evidujeme pokles o 59 % a v ambulanciách mimo nemocníc o 48 %,“ spresnila hovorkyňa VšZP.
Narástol záujem o telemedicínu
Zároveň sa znížil aj počet diagnosticko-terapeutických výkonov. Narástol však počet výkonov v oblasti telemedicíny či konzultácií prostredníctvom elektronickej pošty.
Údaje o počte lekárov na PN alebo OČR sú zatiaľ len predbežné. VšZP k 1. júnu evidovala 350 ambulancií bez vykázanej zdravotnej starostlivosti. Podľa Zuzany Štukovskej však ešte neboli spracované všetky údaje za mesiac a reálne počet zatvorených ambulancií môže byť nižší.
Najviac ambulancií bolo zatvorených v apríli
Pokles vykazovania zdravotnej starostlivosti v ambulanciách eviduje aj zdravotná poisťovňa Dôvera. Podľa PR špecialistu poisťovne Mateja Štepianského bolo v marci zatvorených 14 percent a v apríli 23 percent ambulancií.
Vláda schválila novelu zákona o ďalšom vzdelávaní zdravotníkov v nemocniciach
Súčasne však poklesla aj návštevnosť pacientov u lekárov – v marci sa znížila o 23 percent a v apríli až o 42 percent.
Najvyšší pokles zdravotnej starostlivosti Dôvera zaznamenala v špecializáciách gynekológia a pôrodníctvo; ambulancie malo v apríli otvorené len 45 percent gynekológov a v máji 55 percent z nich.
Všeobecní lekári ordinovali aj počas pandémie
V apríli podľa štatistík Dôvery vykázali zhruba o 30 percent menej činností aj oftalmológovia a ambulancie vnútorného lekárstva. Naopak, všeobecní lekári pre dospelých, podobne ako psychiatri, ordinovali v apríli na 91 percent a v máji dokonca na viac ako sto percent.
Opatrenia proti koronavírusu znížili výskyt ostatných infekčných ochorení takmer o dve tretiny
Najviac pacientov počas pandémie zaznamenali psychiatri a najmenej gynekológovia, oftalmológovia, ale tiež ortopédi.
Najvyššiu návštevnosť mali psychiatri
Zdravotná poisťovňa Union zaznamenala najvyšší pokles zdravotnej starostlivosti v ambulanciách vnútorného lekárstva (- 19 percent), zubárov, oftalmológov a otorinolaryngológov, ktoré v mesiacoch február až apríl vykázali o 15 percent menej zdravotných výkonov. V priemere poklesla zdravotná starostlivosť vo všetkých odborných ambulanciách o 15 percent a návštevnosť pacientov o 45 percent.
Analytička zdravotníctva Lucia Grajcarová: Na vyšetrenie u psychiatra pacient v priemere čaká sedem týždňov
Najmenej pacientov sa v mesiacoch február až apríl vybralo k zubárovi (- 72 percent) a výrazný pokles pacientov postrehli aj ambulancie ušno-nosno-krčných špecialistov, ktoré prijali o 62 percent menej pacientov. Najvyššiu návštevnosť zo strany pacientov mali ambulancie psychiatrov, u ktorých poklesla len o 9 percent.