Zdravotné poisťovne vykázali v prvom štvrťroku stratu takmer 69 miliónov eur, najväčší podiel na tom má VšZP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VšZP, Dôvera, Union
Foto: SITA - koláž SITA Zdravotníctvo.

Zdravotné poisťovne pôsobiace na Slovensku vykázali za prvý štvrťrok tohto roka súhrnne stratu v sume takmer 69 miliónov eur.

Stratou cez 50 miliónov eur sa na tom podieľala Všeobecná zdravotná poisťovňa. Poisťovňa Dôvera vykázala za január až marec stratu takmer 15,6 milióna eur a zdravotná poisťovňa Union bola za rovnaké obdobie v strate takmer tri milióny eur.

Union vlani dosiahla zisk

Vyplýva to z predbežných neauditovaných výsledkov hospodárenia zdravotných poisťovní, ktoré zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Za minulý rok vykázali zdravotné poisťovne pôsobiace na Slovensku súhrnne stratu v sume takmer 167 miliónov eur. Stratu takmer 154 miliónov eur mala Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Poisťovňa Dôvera vykázala za vlaňajšok stratu 14 miliónov eur, pričom zdravotná poisťovňa Union dosiahla zisk 1,1 milióna eur.

ÚDZS tvrdí, že všetky tri poisťovne v posledných rokoch minuli cez agentov desiatky miliónov eur na pochybnú prepoisťovaciu kampaň v najchudobnejších osadách Slovenska. V tejto súvislosti úrad podal trestné oznámenia a informoval Generálnu prokuratúru SR.

Úrad podal trestné oznámenie

Ešte v polovici apríla tohto roka tiež úrad podal v súvislosti s ocenením poistného kmeňa v účtovníctve poisťovne Dôvera trestné oznámenie pre podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.

Alarmujúca strata štátnej VšZP a jej záporné vlastné imanie sú podľa ÚDZS spôsobené aj tým, že dotuje súkromné zdravotné poisťovne.

„VšZP by mala razantne upraviť cenové podmienky voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a znížiť tak náklady, inak môže byť ohrozená jej platobná schopnosť,“ tvrdí úrad.

Upozorňuje na to, že už síce nemá právomoc nariadiť z titulu nedostatočného vlastného imania ozdravný plán, chce však pozorne sledovať plnenie obchodno-finančného plánu, ako aj platobnej schopnosti štátnej poisťovne.

Dôvera nadhodnocuje vlastné imanie

Poisťovňa Dôvera podľa ÚDZS naďalej nadhodnocuje vlastné imanie, napriek jasnému postoju úradu štatutárny orgán poisťovne nepristúpil k oprave prvotného ocenenia poistného kmeňa. To je aj ku koncu minulého roka vo výške 485 miliónov eur.

„Podľa nezávislého znalca to malo byť iba 26 miliónov eur. Preto je skreslená nielen súvaha tejto poisťovne o takmer 460 miliónov eur, ale aj výsledky jej hospodárenia a daňový základ, a to vo výške asi 15 miliónov eur ročne. Poisťovňa Dôvera tak v skutočnosti ani minulý rok nedosiahla stratu, ale zisk,“ tvrdí úrad.

Zdravotná poisťovňa Union podľa ÚDZS napriek vykázanej strate vypláca dividendy svojmu holandskému akcionárovi, len v posledných dvoch rokoch to bolo 10 miliónov eur vrátane dividendy vyplatenej vo februári 2023.

Vyžadujú sa zásadné zmeny

„Verejné zdravotné poistenie vyžaduje zásadné zmeny, aby dokázalo úspešne plniť úlohy, ktoré od neho spoločnosť očakáva. Kvalitu zdravotnej starostlivosti, jej dostupnosť a súčasne ekonomickú udržateľnosť zdravotníctva ohrozuje absencia pravidiel, ktoré by zaviedli do systému prehľadnosť, spravodlivosť a efektívnosť,“ uviedol úrad.

Podľa ÚDZS je preto nevyhnutné zreformovať systém financovania zdravotníctva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa