Zdravotníci a ľudia z tatranského cestovného ruchu chcú zvýšiť zaočkovanosť, vytvorili iniciatívu Pomôžme našej nemocnici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Očkovanie, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Tatry sa spájajú v snahe zvýšiť očkovanosť v regióne a pomôcť popradskej nemocnici. Mobilné očkovacie tímy tak vo štvrtok vyrážajú do podtatranských obcí v okrese Poprad.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Za iniciatívou s názvom Pomôžme našej nemocnici stoja zdravotníci, zástupcovia cestovného ruchu aj Horská záchranná služba. Ako jej zástupcovia informovali agentúru SITA, viac sa už nechcú prizerať súčasnej situácii a pomôcť chcú nemocnici a jej zdravotníkom.

Návšteva osady

S očkovaním vo štvrtok začali v Spišskom Štiavniku od 9:00, a to v priestoroch knižnice. Od ranných hodín je na mieste aj záchranár a zároveň prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov František Majerský.

Pre SITA potvrdil, že pred budovou sa schádzali záujemcovia ešte pred plánovaným začiatkom očkovania. Ešte predtým stihol navštíviť aj miestnu osadu, kde jej obyvateľom hovoril o význame očkovania.

„Robíme to preto, aby sme odbremenili nemocnicu. Musíme zastaviť nákazu. Ak sa bude ďalej šíriť a ľudia sa nakazia, budú mať ťažší priebeh ochorenia a to bude mať dopad aj na záchranku a v nekonečnom dôsledku aj na nemocnicu,“ povedal.

Očkovanie bez registrácie

Následne sa vo štvrtok tímy vyberú očkovať aj do Hranovnice (11:00), Spišského Bystrého (13:30), Kravian (14:30) a Vikartoviec (15:30). Pokračovať budú aj v piatok, a to v Lučivnej (9:00), Batizovciach (11:00), Gerlachove (13:30) a Mengusovciach (15:00). Očkovať tam budú bez potreby prihlasovať sa či cestovať do okresného mesta.

V očkovaní budú podľa Majerského pokračovať aj na budúci týždeň. Podľa organizátorov očkovania ide často o obce, v ktorých je menej ako 19 percent zaočkovaných. Pod Tatrami sa však do kampane zapojili aj väčšie podniky vo Svite či v Poprade, do viacerých prídu zamestnancov zaočkovať očkovacie tímy. V Popradskom okrese je zatiaľ zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov veku na úrovni 63 percent.

Výzva horských záchranárov

K tomu, aby sa ľudia nebáli očkovania a pomohli odbremeniť nemocnice, aby sa zdravotníci mohli venovať aj iným prípadom ako ochoreniu COVID-19, vyzývajú aj horskí záchranári.

„Našou úlohou je zachraňovať vaše životy v horách. Pomáhame všade tam, kde to ľudia potrebujú. Záchrana v horách je zodpovedná a často veľmi náročná práca. Počas pandémie však zdravotníctvo zažíva ťažké chvíle a je viac ako možné, že vás po záchrane z hôr nebude mať kto v nemocnici ošetriť. Alebo bude vrtuľník nasadený pri čoraz častejších akútnych prevozoch. Naša práca má význam hlavne vtedy, ak fungujú všetky zložky zdravotníckeho systému,“ uviedli.

Riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga pre SITA zdôraznil, že očkovanie je v súčasnosti jedinou pomocou pre nemocnice. Rovnako poznamenal, že v rámci cestovného ruchu je veľmi podstatné, aby ľudia boli očkovaní, nielen na strane zamestnancov a zamestnávateľov, ale aj turistov v snahe zachovať turistický ruch.

O prežitie ide aj podnikateľom a zamestnancom

Iniciatívu podporuje aj Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry. Tá zatiaľ podľa jej výkonnej riaditeľky Lucie Blaškovej zvolila tento prístup v snahe zvýšiť zaočkovanosť. „Benefity pre zaočkovaných nechávame ako otvorenú tému a krajné riešenie v prípade neúspechu s touto očkovacou kampaňou,“ uviedla pre SITA.

„Naplno si uvedomujeme vážnosť súčasnej situácie, v ktorej takmer kolabuje zdravotníctvo. Zároveň však musíme upozorniť, že o prežitie ide aj nám, podnikateľom a zamestnancom v cestovnom ruchu,“ doplnila pre SITA výkonná riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lenka Rusnáková. Viaceré reštaurácie, hotely a zariadenia sa dokonca finančne vyzbierali na podporu očkovacej kampane.

Mobilné očkovacie jednotky prídu za ľuďmi aj priamo do Tatier. Očkovanie jednodávkovou vakcínou Janessen od firmy Johnson & Johnson tam na sobotu pripravuje Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s mestom Vysoké Tatry.

Očkovacie tímy budú k dispozícii v štyroch tatranských osadách, a to v Tatranskej Kotline, Tatranskej Lomnici, Starom Smokovci a Vyšných Hágoch. K očkovaniu vyzval aj primátor Tatier Ján Mokoš.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František MajerskýJán MokošJozef JanigaLenka RusnákováLucia Blašková
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná službaJohnson & JohnsonNemocnica PopradOblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Vysoké Tatry