Zdravotnícke zariadenia kritizujú Matovičov návrh rozpočtu. Upozorňujú, že v nemocniciach nemá kto robiť a máme starší personál

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica, COVID
Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 6. októbra, 16:42

Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadení (APAZ) je zaskočená návrhom Ministerstva financií SR, ktorý sa týka krátenia platieb štátu zdravotným poisťovniam.

Ceny rastú rýchlejšie

Informoval o tom prezident APAZ Štefan Zelník v tlačovej správe. Zelník krizituje najmä načasovanie plánu zníženia platieb za poistencov štátu o viac ako 232 miliónov eur na sumu 1,2 miliardy eur.

„Inflácia naberá na obrátkach a ceny na Slovensku rastú najrýchlejšie za ostatných 17 rokov,” uvádza Zelník a dodáva, že situáciu zhoršujú aj protipandemické opatrenia, vďaka čomu majú zdravotnícke zariadenia podstatne zvýšené náklady.

Najviac k rastu cien pritom prispievajú kľúčové materiály, palivá a energie, čo sa prejavuje v cenách špeciálneho zdravotníckeho materiálu.

Problémom je priemerný vek lekárov

Vzhľadom na zhoršujúce sa finančné podmienky v ambulantnom sektore zároveň klesá o tento segment poskytovania zdravotnej starostlivosti záujem.

Podľa Zelníka to dokazuje rast vekového priemeru lekárov a zdravotných sestier. Priemerný vek všeobecných lekárov pre dospelých je 59 rokov a pediatrov 61 rokov. Priemerný vek sestier dosahuje 47 rokov. „Podľa dostupných štatistických údajov má nad 50 rokov takmer 45 percent lekárov a 40 percent sestier,” doplnil Zelník. Alarmujúci je však podľa neho nielen vek zdravotníckeho personálu, ale najmä jeho akútny nedostatok.

Na Slovensku v súčasnosti chýba viac ako 3 000 lekárov. „Je pre nás nepochopiteľné, ak v týchto neľahkých časoch ministerstvo financií miesto navýšenia zdrojov do zdravotníctva uvažuje dokonca o znížení príjmov,” dodal na záver.

Matovičovi nerozumejú ani zubári

Veľmi podobný postoj vyjadrila aj Slovenská komora zubných lekárov, ktorá rovnako v čase eskalácie tretej vlny pandémie označila vyjadrenie ministra financií o znížení platieb za poistencov štátu za nepochopiteľné. Komora zdôraznila, že ak chceme fungujúce a kvalitné zdravotníctvo, je potrebné jeho stabilné financovanie, čo deklaruje aj Programové vyhlásenie vlády na roky 2020 až 2024.

V súčasnosti štát hradí za poistenca štátu 32 eur, čo je v porovnaní s Českou republikou, ktorá hradí 69 eur, oveľa menej.

„Som presvedčený, že takýto krok prinesie nielen zníženie kvality, ale aj zhoršenie tak dlho riešenej dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Verím, že minister zdravotníctva upozorní na dôsledky tohto neuváženého návrhu a zasadí sa o úhradu takej výšky platieb za poistencov štátu, ktorá je schválená v rozpočte na rok 2021,” povedal prezident komory Igor Moravčík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MoravčíkŠtefan Zelník
Firmy a inštitúcie APAZ Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadeníMF Ministerstvo financií SRSKZL Slovenská komora zubných lekárov