Transplantácia stolice sa javí ako sľubná liečba rôznych gastrointestinálnych ochorení, najmä infekcie baktériami Clostridium difficile. Neustále hnačky, ktoré C. difficile spôsobuje, primäli istú ženu, aby túto liečbu vyskúšala.
Mačovia pandémiu nezastavia. Správanie "neohrozených" mužov je potravou pre koronavírus
Transplantácia jej síce pomohla zbaviť sa hnačiek, no lekárov zarazilo, že žena po tomto zákroku začala priberať. A to napriek tomu, že nikdy predtým s udržaním váhy nemala problém. O jej prípade informovali v časopise Open Forum Infectious Diseases.
Clostridium difficile
Clostridium difficile s produkciou toxínov je najčastejším pôvodcom nozokomiálnych, teda takzvaných nemocničných črevných infekcií. Kolitída vyvolaná C. difficile je infekčné ochorenie s rôznym stupňom závažnosti, ako uvádza odborný časopis Newslab.
Môže prebiehať ako obyčajné hnačkové ochorenie, ale tiež ako stav ohrozujúci život. Vzniká najčastejšie v súvislosti s liečbou širokospektrálnymi antibiotikami, ktoré eliminujú normálnu črevnú flóru. Prenáša sa pomocou spór fekálno-orálnou cestou.
Mávate často zlú náladu? Juhokórejskí vedci našli spôsob, ako ju zlepšiť
Včasná diagnostika takejto infekcie je dôležitá nielen kvôli rýchlemu začatiu adekvátnej terapie, ale tiež z hľadiska protiepidemických opatrení zamedzujúcich ďalšiemu šíreniu spór v nemocničnom prostredí.
Transplantácia
Samotná transplantácia nepredstavuje priame zavedenie výkalov jednej osoby do druhej, ako by si to niekto mohol predstavovať. Darcovská stolica sa opláchne, napne a potom sa zavádza do recipienta, a to klystírom, endoskopiou alebo orálne vo forme tabliet.
Cieľom je nahradenie zdravých baktérií v čreve po narušení rovnováhy, napríklad už spomínanými antibiotikami. Túto procedúru podstúpila aj istá 32-ročná žena, ktorá mala nepríjemnú infekciu baktériou C. difficile opakovane.
Smutné prvenstvo. Rakovina prsníka sa dostala na čelo celosvetového rebríčka
Po transplantácii však rýchlo prešla z normálnej hmotnosti na obezitu. Aj keď prírastok hmotnosti mohol byť podľa lekárov spôsobený rôznymi faktormi, darca mal tiež nadváhu a príjemkyňa s hmotnosťou nikdy predtým nezápasila. Teraz skúmajú, či v tom nezohralo úlohu niečo v transplantáte.
Ako to začalo
Popri pozitívnych testoch na baktériu C. difficile u nej našli aj ďalšiu s názvom Helicobacter pylori (H. pylori), ktorá je jednou z najčastejších infekcií na svete. Môže tiež spôsobiť podobné príznaky ako baktéria C. difficile.
Žene preto predpísali kokteil antibiotík. Príznaky sa však po absolvovaní liečby opakovali. Nasadili je preto ďalšie iné druhy antibiotík, no ani to nepomohlo. Žena sa preto rozhodla podstúpiť transplantáciu stolice a za darcu si vybrala svoju dcéru.
Priemerná teplota ľudského tela klesá, pre vedcov je to zatiaľ záhada
V tom čase žena vážila 61,7 kilogramov a jej BMI bolo 26. Jej dcéra vtedy vážila 63,5 kilogramov a jej BMI bolo 26,6, krátko po zákroku však začala mať problémy s nadváhou. Jej matke terapia pomohla, príznaky zmizli a už sa znova neobjavili.
Zo 61 na 80 kíl
O 16 mesiacov neskôr sa ale jej váha začala meniť. Pribrala až 15,4 kilogramov, čím splnila kritérium pre obezitu. Dva a pol roka po transplantácii už vážila 80,3 kilogramu a jej BMI sa zvýšilo na 34,5, a to aj napriek lekárskej diéte a cvičebnému programu.
„Pýtame sa, či niečo, čo bolo v transplantáte stolice, či niektorá z tých „dobrých“ baktérií, ktoré sme preniesli, môže mať negatívny vplyv na jej metabolizmus,“ uviedla autorka štúdie Colleen Kellyová.
Potvrdili ďalší pozitívny efekt kávy. Zaujímať bude najmä mužov
Nestalo sa prvýkrát, že bola hlásená súvislosť medzi črevnými baktériami a hmotnosťou. Niekoľko štúdií na zvieratách preukázalo, že transplantácia stolice z obéznej myši do myši s normálnou hmotnosťou môže spôsobiť výrazné zvýšenie obsahu tuku.
Možné vysvetlenia
Existuje aj niekoľko ďalších teórii, ktoré by mohli vysvetliť prírastok hmotnosti, napríklad zvýšenie chuti do jedla po zbavení sa infekcie. V minulosti už boli preukázané aj väzby medzi liečbou H. pylori a zvýšením hmotnosti.
Avšak vzhľadom na skutočnosť, že pribrali dcéra aj matka, vedci dospeli k záveru, že za obezitu bol aspoň čiastočne zodpovedný práve transplantát.