Ženy majú pri pôrode obmedzené možnosti, hovorí komora

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Tehotenstvo.jpg
Foto: Stockvault.net

Napriek záujmu o niektoré služby, pôrodné asistentky na Slovensku nemôžu sprevádzať ženu v tehotenstve, počas pôrodu a v šestonedelí.

Ženy na Slovensku stále nemajú možnosť voľby miesta pôrodu, polohy pri pôrode, ani sprevádzajúcej osoby pri pôrode.

Opätovne na to upozorňuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) s tým, že napriek záujmu žien o tieto služby, pôrodné asistentky u nás nemôžu sprevádzať ženu v tehotenstve, počas pôrodu a v šestonedelí tak, ako je to v iných krajinách Európy a sveta.

Pôrody len v nemocniciach

„Pôrodná asistentka u nás úplne stratila postavenie samostatného poskytovateľa starostlivosti o ženu a dieťa. Starostlivosť o ženu a monitorovanie fyziologického tehotenstva a pôrodu prešlo do kompetencií gynekológov a starostlivosť o novorodenca do rúk detskej sestry a pediatra,“ vysvetlila súčasný stav prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová.

Dodala tiež, že z domáceho prostredia sa starostlivosť presunula do zdravotníckych zariadení a tým sa pôrodné asistentky z terénu stratili.

Z pôrodníc sa stávajú veľkovýrobne detí separovaných od matiek bez podpory vzťahovej väzby koža na kožu.

Legislatívne rámce výkonu povolania pôrodnej asistencie nie sú podľa Lazorovej voči pôrodným asistentkám ústretové, samostatná prax v pôrodnej asistencii v reálnej praxi neexistuje, respektíve nie v plnom rozsahu.

Komora sestier upozorňuje, že pôrodné asistentky v súčasnosti vykonávajú svoje povolanie iba v nemocniciach a v ambulanciách gynekológov, kde je ich samostatnosť v rozhodovaní a v uplatňovaní kompetencií na základe ich odborných vedomostí značne obmedzená.

Veľkovýrobne detí

Pre systém zdravotnej starostlivosti o matku a dieťa nielen na Slovensku, ale aj v ostatných postkomunistických krajinách je podľa prezidentky Lazorovej charakteristická myšlienka, že každý je odborník, iba matka nie, pričom z pôrodníc sa stávajú veľkovýrobne detí separovaných od matiek bez podpory vzťahovej väzby koža na kožu.

Ako ukázalo hodnotenie matiek prostredníctvom internetového sprievodcu slovenskými pôrodnicami, do ktorého sa zapojilo 3 650 osôb, slovenské matky nie sú spokojné s postupom pôrodníc bezprostredne po pôrode.

Aj preto podľa komory sestier na Slovensku dlhodobo stúpa počet cisárskych rezov a narastajú utajené pôrody doma.

Snažia sa o zmenu

Pôrodné asistentky sa usilujú o zmenu tohto stavu ponukou nových foriem starostlivosti o ženu a matku, ktoré smerujú ku komplexnej starostlivosti a starostlivosti v rodine a komunite.

„Matky majú právo vybrať si miesto pôrodu (nemocnica, pôrodný dom, ambulantný pôrod, domáce prostredie), spôsob pôrodu (poloha, prirodzený či programovaný pôrod, operačný pôrod), pôrodníka, pôrodnú asistentku, sprevádzajúce osoby (manžela, inú blízku osobu, ktorej žena dôveruje),“ uviedla Lazorová.

SK SaPA opakovane upozorňuje Ministerstvo zdravotníctva SR ako regulačný orgán, že na Slovensku sa vôbec neriešia problémy spojené s poskytovaním starostlivosti v pôrodnej asistencii.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek