Žilinská fakultná nemocnica získa profil nemocnice vyššej úrovne, podľa riaditeľa tam právom patrí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

V rámci prvého podmieneného zoznamu kategorizovaných nemocníc v súvislosti s pripravovanou celonárodnou optimalizáciou siete pridelilo Ministerstvo zdravotníctva SR Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Žilina III. úroveň s poskytovaním komplexnej akútnej aj plánovanej starostlivosti. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Obhájenie nemocnice

Podľa jej slov vedenie nemocnice iniciovalo v priebehu posledných týždňov intenzívne interné rokovania a diskusie, v rámci ktorých dokázala obhájiť oprávnenosť vyššej úrovne na základe relevantných dát o kvalite, rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, nadpriemernej náročnosti diagnóz, personálneho zabezpečenia, vybavenia, nadregionálnej spádovej oblasti a zároveň špecifických dopravných podmienok.

Riaditeľ žilinskej nemocnice Eduard Dorčík zdôraznil, že žilinská nemocnica je treťou najväčšou fakultnou nemocnicou na Slovensku s odbornosťami presahujúcimi hranice regiónu.

Vyššia úroveň

„Napriek výnimočnej medicíne a kvalitným výsledkom, ktoré zaznamenávame v odborných parametroch aj v ukazovateľoch spokojnosti, bola žilinská nemocnica v mnohých oblastiach historicky dlhodobo podceňovaná. Som preto rád, že sa podarilo priradiť nám vyššiu úroveň, kam právom patríme,“ uviedol Dorčík.

Podľa Dorčíka predstavuje zaradenie do III. stupňa siete nemocníc strategický krok pre pokračujúci rozvoj celého zdravotníckeho zariadenia.

„Urobíme maximum, aby sme splnili potrebné kritériá a naplno využili príležitosť, ktorá nám môže výrazne pomôcť tiež v obnovení v minulosti zrušených oddelení, ako bolo infekčné a pľúcne lôžkové oddelenie. Je to pre nás šanca vrátiť žilinskej nemocnici jej oprávnené miesto na mape slovenského zdravotníctva,“ dodal Dorčík.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard DorčíkLenka Záteková
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou ŽilinaMZ Ministerstvo zdravotníctva SR