Aplikácia eKaranténa funguje iba dva týždne a hygiena už eviduje niekoľko prípadov porušenia povinnej karantény.
Podľa hovorkyne Ministerstva vnútra SR Barbary Túrosovej doteraz využilo eKaranténu viac ako 7-tisíc Slovákov. Pre ľudí vracajúcich sa zo zahraničia domov predstavuje pohodlnejšiu alternatívu povinnej štátnej karantény.
Koronavírus: Na Slovensku pribudol rovnaký počet infikovaných aj vyliečených
Bratislavská krajská polícia už začiatkom júna registrovala prípad cudzinca s prechodným pobytom na Slovensku, ktorý smart karanténu po dvoch dňoch porušil. Muži zákona ho zadržali na hraničnom priechode Jarovce – Kittsee pri kontrole, keď sa pokúšal dostať do Rakúska. Polícia mu za porušenie karantény uložila pokutu vo výške tisíc eur.
Desať porušení karantény, ale žiadny pozitívny prípad Covid-19
Evidencia porušení domácej karantény je podľa polície v kompetencii Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Ten v období od 20. do 26. mája registruje spolu 10 porušení karantény, nevie však konkretizovať, či išlo o porušenie domácej alebo štátnej karantény. Na sumárne štatistiky od regionálnych úradov verejného zdravotníctva za ďalšie uplynulé obdobie ešte čaká.
Dobrou správou však je, že ÚVZ od spustenia smart karantény do včera neregistroval žiadny pozitívny prípad z domácej izolácie pri použití aplikácie eKaranténa.
Za porušenie hrozí pokuta do výšky 1659 eur
Aplikácia eKaranténa funguje na 12 hraničných priechodoch, ktorých zoznam nájdete na stránke korona.gov.sk.
V zásade platí, že v povinnej domácej karanténe je nutné stráviť 14 dní a vzťahuje sa na všetkých členov domácnosti, ktorí sú s človekom v karanténe v kontakte. Za jej porušenie podľa polície hrozí pokuta až do výšky 1 659 eur.
Podmienkou domácej izolácie je aj test na koronavírus
Podmienkou domácej izolácie je tiež povinnosť do piatich dní od prekročenia hraníc absolvovať test na Covid-19, karanténu však nesmiete porušiť ani po pozitívnom výsledku testu. „Pre testovanie na Covid-19 vás bude v priebehu niekoľkých dní po nastúpení do domácej izolácie kontaktovať pracovník Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, alebo vás aplikácia eKaranténa vyzve, aby ste sa objednali na test sami na stránke korona.gov.sk,“ informuje stránka.
Na použitie aplikácie je nutné mať smartfón s kamerou, určovaním polohy a SIM kartou funkčnou aj na území Slovenska. Mobilný telefón musí byť po celý čas karantény dostatočne nabitý a podmienkou je aj nonstop pripojenie na Wi-Fi sieť či mobilné dáta a dostatočný signál.