Zmena pri výstavbe nemocnice Rázsochy, peniaze nepôjdu z plánu obnovy

nemocnica Rázsochy, búranie
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 2. júna, 16:13

Výstavba nemocnice Rázsochy sa bude financovať zo štátneho rozpočtu. Po rokovaní s predstaviteľmi parlamentných politických strán o tom informoval minister zdravotníctva Michal Palkovič. Na zmene spôsobu financovania výstavby tejto nemocnice podľa neho nastala dohoda naprieč celým politickým spektrom.

Hlavným dôvodom je podľa neho to, že kvalita projektovej dokumentácie k tomuto projektu nie je dobrá, má vady a ich odstránenie by trvalo tri až šesť mesiacov.

„Projekt Rázsochy bude musieť byť financovaný zo štátneho rozpočtu, teda nie z plánu obnovy,“ uviedol minister zdravotníctva.

Zmeny nastanú aj pri nemocnici v Martine

Zmeny nastanú aj pri výstavbe univerzitnej nemocnice v Martine. „Tento projekt môžeme zmeniť vzhľadom na neúspešné verejné obstarávanie z dodania celkovej nemocnice na dodanie hrubej stavby,“ povedal. Tento krok podľa neho výrazne zreálni to, že ďalšie verejné obstarávanie bude úspešné. Podľa neho sa v tomto projekte pristupuje k plánu B, čo znamená zreálnenie časového faktoru a finančných nárokov.

„Ešte dnes rozošleme prihlášky subjektom, ktoré majú momentálne najväčšiu šancu v horizonte troch rokov tento projekt zrealizovať,“ povedal Palkovič. Budúci týždeň vo štvrtok by mali tieto subjekty svoje projekty obhajovať na ministerstve zdravotníctva, aj za účasti zástupcov politických strán.

Druhá šanca pre projekty

Vicepremiérka pre plán obnovy Lívia Vašáková sa vyjadrila, že ministerstvo zdravotníctva navrhuje dať druhú šancu projektom, ktoré vypracovali a zverejnili štúdiu uskutočniteľnosti investícií.

„Týmto by sme ich chceli pozvať na ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok, kde by nám odprezentovali svoje projekty a mohli by sme na základe interakcie s nimi zhodnotiť, do akej miery je realistický harmonogram,“ povedala.

Rozhodovať sa chcú na základe objektívnych parametrov, a to času dodania, počtu lôžok a rozpočtu. S Európskou komisiou sa podľa nej podarilo vyrokovať cenové podmienky výstavby nemocníc.

„Vzhľadom na vysoký nárast cien stavebných materiálov máme možnosť stavať za reálne ceny, a nie za ceny z rokov 2020 a 2021,“ uviedla. Slovensku sa tiež podarilo vyrokovať posun dokončenia stavieb nemocníc z konca roka 2025 na druhý kvartál 2026.

Zmeny nastanú aj v počte lôžok, ktoré musí Slovensko voči Európskej komisii vykázať. Pôvodne išlo o 2,6 tisíca lôžok, schválený plán obnovy hovorí o 1,6 tisíca lôžok. „Vyrokovali sme len 660 lôžok v kategórii full fit out,“ dodala. Full Fit Out znamená postavenú a plne vybavenú nemocnicu.

Zlyhanie Hegerovo-Matovičovej vlády

Hegerovo-Matovičova vláda absolútne zlyhala, zahmlievala, nepočúvala rady odborníkov a dva roky ohrozovala reputačné riziko Slovenskej republiky v tom, že miliarda z plánu obnovy prepadne,“ reagovala strana Hlas-SD.

Podpredsedníčka strany Zuzana Dolinková tvrdí, že sa týmto potvrdili ich slová. „Vyše roka sme upozorňovali na to, že pri výstavbe Rázsoch sa neplnia míľniky a termíny a že Rázsochy z plánu obnovy nebudú, pretože sa jednoducho a prakticky nedá plán ich výstavby stihnúť,“ uviedla.

Hlas podľa nej opakovane žiadal expremiéra Hegera, aby priznal svoje politické zlyhanie a vyčlenil peniaze určené na výstavbu národnej univerzitnej nemocnice Rázsochy zo štátneho rozpočtu. „Pozitívne je aspoň to, že úradnícka vláda konečne problém Rázsoch z plánu obnovy pomenovala a racionálne verejnosti povedala, že manažment plánu obnovy v rámci zdravotníctva zlyhal a riešením je preto alokovať 281 miliónov eur na tie projekty, ktoré sú dostatočne pripravené ich do konca júna 2026 dokončiť,“ dodala Dolinková.

Štát by mal odkúpiť nemocnicu Bory

Podľa predsedu hnutia Sme rodina Borisa Kollára bolo jasné, že sa výstavba nemocnice Rázsochy z prostriedkov plánu obnovy nedá stihnúť. Reagoval tak na vyhlásenie ministra zdravotníctva Michala Palkoviča, že výstavba nemocnice Rázsochy sa nakoniec bude financovať zo štátneho rozpočtu. Podľa Kollára išlo o zavádzanie a klamanie ľudí. V celom projekte vidí zlyhanie bývalého premiéra Eduarda Hegera.

Nemocnicu Bory by šéf hnutia Sme rodina odkúpil v prospech štátu, čím by sa vzniknutá situácia podľa neho dala vyriešiť.

„Pokiaľ máme také stavebné a výberové konanie, nie sme schopní to postaviť. Vyspelé západné štáty stavajú nemocnice desať rokov. Máme tu jednu spoločnosť, ktoré idú ako motorové myši, tí postavili nemocnicu za osem rokov,“ povedal predseda hnutia Sme rodina. Podľa neho nie je možné, aby výstavbu nemocnice Rázsochy niekto stihol za tri roky, ako to pôvodne plánoval bývalý premiér Eduard Heger.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárLívia VašákováMichal PalkovičZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaHlas - sociálna demokraciaSme rodinaUNB Rázsochy Univerzitná nemocnica Bratislava Rázsochy