Zníženie platby za poistencov štátu o viac ako 200 miliónov eur je posledným klincom do rakvy, odkazuje asociácia nemocníc

Peniaze, zdravotníctvo, lekár
Revízia výdavkov na zdravotníctvo v roku 2019 identifikovala celkovo 50 opatrení, z toho 26 úsporných opatrení malo od 1. januára 2020 do 30. júna 2021 potenciál ušetriť spolu až 248 miliónov eur. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 5. októbra 2021, 17:45

Rozhodnutie Ministerstva financií SR znížiť platbu za poistencov štátu v tomto roku o viac ako 230 miliónov eur je posledným klincom do rakvy zdravotníctva. Ako uviedla Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), dlhodobo podfinancovaný sektor prichádza o ďalšie zdroje.

„Obávame sa, že toto rozhodnutie bude mať priamy dopad na chod nemocníc a ohrozí poskytovanú starostlivosť pre pacientov,“ zdôraznila asociácia.

Zdravotníctvo môže čeliť krízovej situácii

Návrh zobrať zdravotníctvu stovky milióny eur je podľa nemocníc nepochopiteľný o to viac, že prišiel v roku, keď nemocnice a zdravotníci čelili najväčšej kríze v novodobej histórii Slovenska.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„V čase nastupujúcej tretej vlny môže znamenať, že zdravotníctvo bude čeliť krízovej situácii, napríklad nemocnice nebudú schopné vyplácať mzdy lekárom a sestrám,“ myslí si asociácia.

ANS sa obáva, že ak toto rozhodnutie nebude prehodnotené, slovenské zdravotníctvo sa prepadne do ešte hlbšej krízy. „Vyzývame preto vládu SR a Ministerstvo financií SR, aby sa konečne postavilo za zdravotníctvo, nemocnice a zdravotný personál a nepodkopávalo im nohy v čase, keď potrebujú podporu,“ uzavrela asociácia.

Ďalšia rana pre pacientov

Návrh Ministerstva financií SR na zníženie platieb za poistencov štátu na rok 2021 je podľa Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) len ďalšou ranou pre pacienta.

„Každý rok sa pritom vedú diskusie o nedostatku financií v zdravotníctve. Namiesto navyšovania rozpočtu či efektívnych riešení pre lepšie hospodárenie s financiami v zdravotníctve sme sa dočkali návrhu, ktorý má v budúcom roku ukrojiť pacientom ďalších 232 miliónov eur,“ uviedla AOPP, ktorá vyzvala ministra financií, aby ešte zvážil všetky dôsledky tohto návrhu.

Lekárska komora upozorňuje na rozpor

Slovenská lekárska komora je nemilo prekvapená informáciou o návrhu na zníženie platieb za poistencov štátu o 230 miliónov eur. Vo svojom stanovisku upozorňuje na rozpor medzi akceptovaním a zdôrazňovaním významného postavenia lekárov vládou SR.

Ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského žiada, aby sa zasadil o neokliešťovanie rozpočtu. Komora zároveň požaduje, aby navrhované zmeny neboli schválené Národnou radou SR. Plne v tejto záležitosti podporuje vyhlásenie Asociácie nemocníc Slovenska.

Zaslanie otvoreného listu s návrhom

Opozičná strana Hlas-SD vyzvala ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby sa vzdal svojej pozície v prípade, že sa nepostaví voči snahe ministra financií Igora Matoviča o ušetrenie finančných prostriedkov na platbách zdravotným poisťovniam.

Matovič podľa predsedu strany Hlas Petra Pellegriniho zaslal Ministerstvu zdravotníctva SR otvorený list s návrhom takéhoto rozpočtového opatrenia. Malo by ísť o vyše 230 miliónov eur. Lengvarský požiadavke Matoviča podľa Pellegriniho vyhovel a informoval poisťovne, že za posledný kvartál roka 2021 dostanú o 65 percent peňazí menej, ako mali dostať.

ANS je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením. Združuje 78 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v ANS zamestnávajú približne 27 300 zamestnancov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičPeter PellegriniVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaAOPP Asociácia na ochranu práv pacientovHlas-SDMF Ministerstvo financií SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNR SR Národná rada Slovenskej republikySLK Slovenská lekárska komoraVláda SR