Aktualizované 26. augusta o 12:15
Na september by si Slováci nemali plánovať dovolenky do štandardných turistických destinácií. Na tlačovom brífingu pred rokovaním vlády to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Koronavírus: Na Slovensku otestovali vyše 4-tisíc vzoriek, COVID-19 potvrdili až 84 ľuďom
Ako uviedol, zoznam rizikových krajín sa rozšíri, do červených sa dostanú aj destinácie, ktoré mali doteraz zelenú farbu. Šéf rezortu doplnil, že situácia je najmä v Chorvátsku v súčasnej dobe veľmi kritická.
Nové testovacie miesta
Vzhľadom na to, že niektoré krajiny prejdú do rizikových a budú z nich pravdepodobne prichádzať aj dovolenkári, je podľa ministra potrebné posilniť testovacie kapacity. Vytvoria sa nové odberné miesta, ktoré by mali byť vysoko-kapacitné.
Bratislava sprísňuje opatrenia, šírenie koronavírusu sa dostalo do červenej fázy
Rokovania sú podľa Krajčího viacmenej finalizované práve so súkromnými laboratóriami. Od 2. septembra by tak mohli byť k dispozícii veľkokapacitné odberné miesta v Bratislave, rezort však rokuje aj o ďalších mestách.
Každý desiaty nakazený môže byť superšíriteľ
Podľa Krajčího predstavujú veľký problém najmä superšíritelia vírusu s rizikovým správaním, ktorí dostatočne nedodržiavajú preventívne opatrenia. Medzi infikovanými môže byť až 10 percent superšíriteľov, odhadol.
Hygienici majú dostatok testovacích setov na minimálne 30 až 40 dní a nakupujú sa ďalšie
Dohľadať všetky potenciálne infikované osoby je však podľa Krajčího komplikované, komunitné šírenie vírusu však zatiaľ vylúčil.
„Ľudia, ktorých len ľahko škrabe v krku, by vôbec nemali chodiť na verejnosť a už vôbec nie bez rúšok,“ povedal minister.
Štát do kontroly zapojí aj silové zložky
Dodržiavanie zavedených opatrení budú kontrolovať aj silové zložky štátu. Minister upozornil, že Slovensko je v kritickej situácii a bude na zodpovednosti jednotlivcov, ako sa k nej postavia.
„Prichádza čas na to, že požiadame silové zložky štátu, aby nám pomáhali monitorovať dodržiavanie opatrení, ktoré sú nastavené v našej krajine,“ povedal.
Pôjde najmä o políciu, možno však požiada o súčinnosť aj armádu. Podľa šéfa rezortu zdravotníctva je totiž neprípustné, aby ľudia chodili bez rúšok v mestskej hromadnej doprave, do obchodov, klubov alebo uzavretých miestností, kde je vysoká koncentrácia ľudí.