Zvolenská nemocnica otvorila špecializované centrum, liečiť bude neurologické ochorenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica Zvolen
Špecializované neurologické centrum v Zvolenskej nemocnici. Foto: www.facebook.com

Nemocnica Zvolen v utorok otvorila centrum pre liečbu parkinsonizmu a extrapyramídových porúch. Pacientom ponúknu služby na najvyššej úrovni a liečiť budú aj detských pacientov s takýmito poruchami.

Centrum so štyrmi ambulanciami, čakárňou a recepciou vzniklo rekonštrukciou bývalej lekárne s nákladmi vo výške takmer 200-tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty.

Ambulantná forma fungovania

Nové pracovisko, ktoré je súčasťou zvolenskej nemocnice, sa od utorka bude zameriavať na diagnostiku a liečbu extrapyramídových ochorení, medzi ktoré patrí Parkinsonova choroba a iné druhy parkinsonizmu, rozličné typy trasu a rôzne formy hyperkinetických porúch.

Centrum bude fungovať ambulantnou formou. Naliehavé prípady, pri ktorých bude potrebná rozsiahlejšia diagnostika či liečba a budú si vyžadovať hospitalizáciu, prevezme úzko späté neurologické oddelenie.

Pre dospelých aj deti

Neurologické centrum bude liečiť okrem dospelých aj detských pacientov s extrapyramídovými poruchami. Základňu centra bude tvoriť skupina neurológov-odborníkov na extrapyramídové poruchy, klinický psychológ a psychiater.

Víziou centra je najmä multidisciplinárna a čo najkomplexnejšia starostlivosť, ktorá bude spočívať v spolupráci s rehabilitačnými pracovníkmi, logopédom, gastroenterológom či genetikom.

Činnosť súvisiacich odborníkov v jednom ambulantnom centre bude benefitom pre pacienta aj pre personál, ktorý teraz poskytne komplexnú liečbu aj poradenstvo bez toho, aby pacient hľadal ďalších lekárov alebo musel za nimi dochádzať. Úprimne sa teším z toho, že po mesiacoch zlých správ a obmedzení v súvislosti s pandémiou dnes predstavujeme verejnosti prvú z radu inovácií, na ktorých intenzívne pracujeme,“ povedala riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá.

Nielen klinická prax

Špeciálnym záujmom centra budú vzácne extrapyramídové ochorenia, najmä geneticky podmienené, ako sú Huntingtonova choroba, rozličné formy dystónií a komplexných hyperkinetických extrapyramídových porúch.

Okrem klinickej praxe bude mať centrum záujem aj o vedecko-výskumné pôsobenie, publikačnú činnosť a organizáciu rôznych vzdelávacích aktivít.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudmila Veselá
Firmy a inštitúcie Nemocnica Zvolen