Nemocnica chce zabezpečiť informačný servis a odbornú zdravotnú starostlivosť
Nemocnica Zvolen, člen skupiny AGEL, spustí informačnú kampaň zameranú na celiatikov. Skupina AGEL o tom informovala vo svojej tlačovej správe.
Cieľom kampane je informovať o ochorení, ktoré sa môže prejaviť v akomkoľvek veku.
Nemocnica Zvolen chce zabezpečiť pre pacientov stredoslovenského regiónu informačný servis a vysoko odbornú zdravotnú starostlivosť.
Predispozíciu má 25 % populácie
,,Verejnosť by mala vedieť, že celiakia je dedične podmienené autoimunitné ochorenie, charakterizované permanentnou intoleranciou lepku. Je celosvetovo sa vyskytujúcim ochorením. To znamená, že ak nemáte predispozíciu, neochoriete. Ak však ste nositeľom génu, môžete, ale nemusíte ochorieť,“ uviedla vedúca sestra interného oddelenia a JIS Zuzana Bukovcová.
Štatistiky podľa nej ukazujú, že až 25 % populácie túto predispozíciu má, ale ochorie približne 1 % z celkového počtu populácie. Tento údaj je však z roka na rok vyšší.
V rodinách, kde sa celiakia vyskytuje, je výskyt až 10 %. Potvrdenú diagnózu má približne 10 – 15 % z počtu predpokladaných chorých.
,,V súčasnosti s pribúdajúcim počtom celiatikov sa situácia vo všeobecnosti začína meniť. Informovanosť verejnosti sa zvyšuje s pribúdajúcim počtom celiatikov,“ dodala.
Chýbajú informácie
Poddiagnostikovanie ochorenia je podľa tlačovej správy spôsobené aj tým, že chýbajú potrebné, verejnosti dostupné informácie.
Taktiež sú dôvodom príznaky, ktoré sa vyvíjajú postupne. Kým v detstve je častejšia takzvaná gastrointestinálna forma (hnačky, telesné neprospievanie, málokrvnosť), v dospelosti sú skôr extraintestinálne (mimočrevné) prejavy.
Ako napríklad nevysvetliteľná únava, anémia, nedostatok sérového železa, kyseliny listovej, porucha reprodukcie u mužov aj žien, nevysvetliteľný úbytok hmotnosti, osteoporóza, osteomalácia, časté zlomeniny z nedostatku vápnika, poruchy zrážanlivosti krvi, nedostatok vitamínov, bolesti svalov a kĺbov.
Z neurologických príznakov sú to depresia, ale aj epilepsia, migrény, iritabilita, ataxia a ďalšie príznaky.
Náročná diagnostika
Množstvo rôznych náznakov sťažuje diagnostiku a niekedy trvá až roky, kým sa stanoví diagnóza.
Robí sa tak na základe klinického obrazu, anamnézy, laboratórnych vyšetrení krvi, sérologických testov a v prípade familiárneho výskytu aj genetického vyšetrenia.
Samotné vyšetrenie krvi však na diagnostiku nestačí. Jediným potvrdením ochorenia je vyšetrenie vzoriek sliznice čreva, takzvaná enterobiopsia. Vyšetrením sa stanoví rozsah a stupeň poškodenia.
Následne sa stanoví liečba, ktorá spočíva v nekompromisnom dodržiavaní bezlepkovej diéty, rešpektovanie ktorej umožní pacientom plnohodnotnější život.