Zvýšené platy lekárov odobrila aj vláda, nástupné sa stávajú konkurencieschopnými ostatným krajinám V4

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eduard Heger
Dočasne poverený premiér Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 29. novembra 17:12

Novým nastavením platových koeficientov sa nástupný plat lekára po štúdiu podľa rezortu zdravotníctva stáva konkurencieschopný ostatným krajinám V4.

Plat neatestovaného lekára sa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasného 1,25-násobku na 1,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku.

Plat atestovaného lekára

Za každý rok praxe, najviac za 30 rokov, získa neatestovaný lekár 0,015-násobok priemernej mzdy.

Plat atestovaného lekára stúpne z 2,3-násobku na 2,5-násobok priemerných zárobkov na Slovensku a za každý rok praxe bude mať nárok na 0,025-násobok priemernej mzdy, najviac za 30 rokov. Od 1. januára 2025 sa pri atestovaných lekároch zvýši koeficient za roky praxe z 0,025 na 0,03.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý v utorok schválila vláda. Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament novelou zákona zaoberal v zrýchlenom konaní.

Stiahnutie hromadných výpovedí

Legislatívnym návrhom vláda plní požiadavky Lekárskeho odborového združenia (LOZ), čím sa má zabezpečiť stiahnutie hromadných výpovedí lekármi v nemocniciach.

Vláda od toho tiež očakáva zmenu v trende poklesu záujmu o štúdium jednotlivých zdravotníckych profesií zo strany študentov a odchodu zdravotníckych pracovníkov zo systému zdravotníctva, prípadne ich presunov do iných štátov.

Novým nastavením platových koeficientov sa nástupný plat lekára po štúdiu podľa rezortu zdravotníctva stáva konkurencieschopný ostatným krajinám V4. „Zároveň lekári bez atestácie tvoria polovicu hromadných výpovedí v nemocniciach a ich absencia v systéme by predstavovala od 1. decembra 2022 vážne ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ uviedol rezort.

Technické a legislatívne úpravy

Ako ďalej informovalo ministerstvo zdravotníctva, rezort pracuje na technických a legislatívnych úpravách ďalších dokumentov, predpisov a zákonov, ktoré budú čoskoro rovnako sprocesované, aby sa vyhovelo všetkým ôsmim dohodnutým požiadavkám LOZ.

„Medzitým tiež ministerstvo úzko komunikuje s riaditeľmi nemocníc, ktorým boli dnes doručené dodatky k pracovným zmluvám v súvislosti so stiahnutím výpovedí,“ dodalo ministerstvo.

Na obsahu a forme dodatkov, ako aj memoranda samotného, sa v pondelok dohodli zástupcovia LOZ a ministerstva zdravotníctva. Návrh memoranda prechádza ešte finálnou kontrolou zo strany Úradu vlády SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR