BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Ťažko povedať, ako by sa pred vyše dvadsiatimi rokmi skončil boj o demokraciu v strednej Európe, keby sa do neho nezapojilo niekdajšie slovenské hnutie Verejnosť proti násiliu. Na dnešnom stretnutí v Bratislave s bývalými predstaviteľmi VPN to povedal poľský politik, aktivista za ľudské práva a držiteľ Nobelovej ceny za mier z roku 1983 Lech Walesa. „Prišiel som, aby som sa vám poďakoval,“ konštatoval na pôde ministerstva kultúry Walesa. Podľa neho majú byť udalosti z roku 1989 povzbudením aj pre súčasnosť. „Aby naši vnuci nepovedali, že sme boli dobrí v búraní, ale budovaní,“ poznamenal Walesa.
Na jeho slová nadviazal premiérka Iveta Radičová. Verí v naplnenie sľubu z novembra 1989, že láska a pravda víťazí. „Už nechcem, aby občania rozprávali, že nedôverujú politikom alebo súdnictvu (…), už nechcem, aby sme sa museli rozhodovať, či zostať žiť v tejto krajine alebo nie,“ vyhlásila predsedníčka vlády SR. Jeden zo zakladateľov VPN Ján Budaj opätoval Walesovi poďakovanie. Jeho slobodné odborové hnutie Solidarita, ktoré v roku 1980 štrajkom Gdanských lodeníc nepriamo spustilo rozpad východného bloku, označil za ľadoborec. „Poliaci sú vzorom národa, ktorý sa zasadil za slobodu,“ vyhlásil Budaj.
Na ministerstve kultúry, ktoré sídli len pár metrov od dejiska novembrových udalostí, sa dnes stretli viacerí tribúni revolúcie 1989. Novembroví lídri zverejnili takzvanú Deklaráciu 20+, ktorá má predstavovať víziu na ďalšie roky. Prečítal ju herec Matej Landl. „Pri obzretí dozadu sa opäť uisťujeme, že nič z problémov minulého obdobia sa nedá vyvážiť vydobytou slobodou,“ uvádza sa v deklarácii.
Tribúni novembra zároveň konštatujú, že nemožno nevidieť problémy, ktoré priniesli dramatické spoločenské zmeny. Porevolučná doba priniesla aj citeľné oslabenie sociálnej súdržnosti, rast neznášanlivosti a nacionalizmu, objavujú sa nové formy zneužívania moci, jej korupcie a nové hrozby pre demokraciu. K otvorenému dialógu o problémoch demokracie vyzvali občanov i politické strany. „Využime každý šancu, že môžeme našim potomkom zanechať život okolo seba lepší, než sme ho zdedili po našich predkoch, to je zmysel našej výzvy,“ dodávajú v závere deklarácie novembroví lídri.
Verejnosť proti násiliu bolo demokratické politické hnutie, ktoré na Slovensku pôsobilo v rokoch 1989 až 1992 a má zásluhy na porevolučnom vývoji. Medzi zakladateľov patrili Milan Kňažko, Ján Budaj, Fedor Gál, Peter Zajac, Martin Bútora či Jozef Kučerák. V rokoch 1990 až 1992 bolo vládnou stranou, vo voľbách v roku 1992 však nedosiahlo potrebné 5-percentné kvórum.