Washington a Moskva uskutočnili najväčšiu výmenu väzňov v postsovietskej histórii, Američania oslobodili Gershkovicha či Whelana (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Russia US Prisoners Combo
Táto kombinácia fotografií zobrazuje v strede reportéra Wall Street Journal Evana Gershkovicha a v smere hodinových ručičiek zľava hore ruský je opozičný aktivista Vladimir Kara-Murza, šéf podnikovej bezpečnosti a bývalý námorník USA Paul Whelan, Lilia Chanysheva, bývalá koordinátorka regionálnych kancelárií zosnulý opozičný predstaviteľ Alexej Navaľnyj, spolupredseda Centra pre ľudské práva Memorial, ktorý získal Nobelovu cenu za mier, Oleg Orlov, umelec a hudobník Sasha Skochilenko, ruský opozičný aktivista a bývalý mestský poslanec Krasnoselského okresu Iľja Jašin, vládou financované Rádio Slobodná Európa/rádio Tatarsko-baškirská služba Liberty Alsu Kurmaševa a bývalý šéf hnutia Otvorené Rusko Andrej Pivovarov. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Spojené štáty a Rusko vo štvrtok dokončili svoju najväčšiu výmenu väzňov v postsovietskej histórii, pričom Moskva prepustila reportéra Wall Street Journal Evana Gershkovicha a šéfa bezpečnostnej služby v Michigane Paula Whelana. V rámci nadnárodnej dohody bolo oslobodených asi 24 ľudí. Výmena sa udiala v Turecku.

Tajné rokovania

Výmena nasledovala po rokoch tajných rokovaní napriek tomu, že vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou boli na najnižšej úrovni od studenej vojny po invázii ruského vodcu Vladimira Putina na Ukrajinu vo februári 2022.

Turkey Russia US prisoner swap
Výmena sa udiala v Turecku. Foto: SITA/AP

Rozsiahla dohoda je najnovšia zo série výmen zajatcov, o ktorých sa rokovalo medzi Ruskom a USA za ostatné dva roky, no prvá, ktorá si vyžadovala výrazné ústupky od iných krajín.

Odsúdení za závažné zločiny

Prepustenie Američanov má svoju cenu, keďže Rusko zaistilo slobodu svojich vlastných občanov odsúdených za závažné zločiny na Západe tým, že ich vymenilo za novinárov, disidentov a iných prozápadných väzňov odsúdených na základe obvinení, ktoré USA považujú za vykonštruované.

Biely dom bezprostredne nezverejnil žiadne podrobnosti o dohode. Rusko však napríklad získalo naspäť Vadima Krasikova, ktorý bol v nemeckom väzení a odpykával si doživotný trest za vraždu čečenského disidenta gruzínskeho pôvodu Zelimchana „Tornikeho“ Changošviliho v berlínskom parku v roku 2019.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Evan GershkovichVladimir PutinZelimchan „Tornike“ Changošvili
Firmy a inštitúcie The Wall Street Journal