Washington odpovedal na bezpečnostné požiadavky Moskvy v súvislosti s Ukrajinou

Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že Spojené štáty písomne odpovedali na bezpečnostné požiadavky Moskvy týkajúce sa Ukrajiny. Veľvyslanec USA v Moskve John Sullivan odovzdal odpoveď námestníkovi ruského ministra zahraničných vecí Alexandrovi Gruškovi.

USA znenie svojej odpovede nezverejnili, ale už predtým varovali, že hlavné požiadavky Ruska sú neprijateľné. Americký minister zahraničia Antony Blinken neskôr potvrdil, že Spojené štáty odmietajú požiadavku Ruska, aby Ukrajina nemohla vstúpiť do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

V jadre sporu sú otázky týkajúce sa budúcnosti Ukrajiny, keďže Rusko okrem iného požaduje od NATO záruky, že Ukrajina ani iné postsovietske republiky sa nikdy nestanú jej členom. Takéto záruky pritom NATO považuje za neprijateľné a mnohí sa preto obávajú, že spor sa môže skončiť len vojnovým konfliktom.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu zákonodarcom povedal, že bude spolu s ďalšími predstaviteľmi radiť prezidentovi Vladimirovi Putinovi o ďalších krokoch po tom, ako dostanú od Spojených štátov písomné odpovede na svoje požiadavky. „Ak bude Západ pokračovať vo svojom agresívnom smerovaní, Moskva podnikne nevyhnutné odvetné opatrenia,“ uviedol Lavrov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Antony BlinkenSergej LavrovVladimir Putin
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy