Vlaňajšie voľby na Slovensku boli kybervýstrahou pre celý svet, WEF varuje pred nástrahami umelej inteligencie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VOĽBY: Otvorenie volebných miestností
Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.
Tento článok pre vás načítala AI.

Narušenie demokracie pomocou umelej inteligencie počas minuloročných septembrových parlamentných volieb na Slovensku slúži ako varovný príklad pre nadchádzajúce voľby na celom svete.

Búrka dezinformácií

Svetové ekonomické fórum (WEF) na to opätovne upozornilo v tohtoročnej správe o globálnej kyberbezpečnosti.

Búrka dezinformácií, aká vypukla pred slovenskými septembrovými voľbami, narúša podľa WEF podstatu demokracie. Na sociálnych sieťach sa Slovenskom šírila zvuková nahrávka, ktorá údajne zachytila rozhovor politika a zástupcu médií o plánoch na manipuláciu volieb vrátane kupovania hlasov.

Deepfake – falošná zvuková nahrávka

Hoci bola rýchlo označená za deepfake, falošnú zvukovú nahrávku vytvorenú pomocou umelej inteligencie, spôsobila vážne škody.

„Tento incident slúži ako mrazivé svedectvo o rastúcich hrozbách počas volieb, kedy sa umelá inteligencia stáva mocným nástrojom manipulácie,“ varovalo WEF aj vo vlaňajšom novembrovom dokumente o voľbách a umelej inteligencii.

V roku 2024 sa uskutočnia voľby vo viac ako 45 krajinách. Voliči budú rozhodovať o tom, kto bude riadiť ekonomiky produkujúce polovicu svetového hrubého domáceho produktu. WEF prízvukuje, že v období masívneho využívania generatívnej umelej inteligencie si medzinárodné spoločenstvo musí vziať ponaučenie zo Slovenska a prehodnotiť nástroje na ochranu demokracie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Svetové ekonomické fórum