WHISKY BALLANTINE´S FINEST – jedinečná legenda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Whisky
whisky Foto: MCC

BRATISLAVA 26. apríla (WBN/PR) –

HISTÓRIA ŠKÓTSKEJ WHISKY BALLANTINE´S FINEST

Legenda hovorí, že ako prví objavili škótsku whisky mnísi. Domnievali sa, že z jačmeňa a svätenej vody vyrobia Aqua Vitae – Vodu Života. Možno práve preto sa traduje, že v každom dúšku Ballantine´s Finest sa skrýva život.

Podľa faktov nájdeme prvú písomnú zmienku o výrobe whisky v kráľovských zvitkoch „Exchequer Rolls“ už v roku 1491. Prípis škótskeho kráľa Jakuba IV., adresovaný s najväčšou pravdepodobnosťou predstaveným kláštora Saint Andrews, prikazoval, aby brat Cor pripravil zo zaslanej suroviny „aqua vitae“, teda už spomínanú „vodu života“. Voda života – teda po keltsky „Uisge Beatha“ – je aj priamym odvodením slova whisky. Výraz „uisge“ sa časom zmenil na „usky“ a to už bol len krôčik k dnešnému anglickému výrazu „whisky“.

Aj keď sú samotné začiatky jej zrodu zahalené tajomstvom, je známe, že jednou z dôležitých súčastí škótskej whisky je voda, ktorá preteká prírodnou rašelinou.

Veľká popularita a spotreba whisky sa dostala v 17. storočí do „hľadáčika“ vládnych úradníkov a ekonómov, ktorí sa rozhodli výrobu whisky zdaniť. Namiesto pôvodne plánovaného prírastku peňazí do štátnej pokladne mal však tento krok iný dopad – nezvyčajný nárast ilegálnych páleníc. Historické pramene uvádzajú, že na konci 18. storočia existovalo v Škótsku popri ôsmich legálnych páleníc aj niekoľko sto nelegálnych.

V roku 1827 sa začala písať história legendárnej škótskej whisky, keď si vtedy sotva 18-ročný George Ballantine otvoril obchod s vínom a whisky v Edinburgu a začal pre urodzenú klientelu dodávať vybraný rad whisky nevídanej kvality.

Legenda hovorí, že v roku 1910 najstarší syn rodiny Ballantine dokázal do jednej kvapky uzamknúť všetky vône a chute, ktoré miloval najviac: obilia, ovocného sadu, rašeliny, dreva, karameliek a kakaa, ktoré varila jeho žena. Tak vznikla Ballantine´s Finest.

Keď bola na konci 19. storočia veľká časť francúzskych viníc napadnutá a zničená fyloxérou viničnou, znamenala táto vinárska pohroma skvelú príležitosť pre výrobcov whisky. Rozšíril sa im totiž trh a blended (miešaná) whisky začala kraľovať svetovému trhu.

BALLANTINE´S FINEST je unikátny alkoholický nápoj, ktorý sa prakticky bez zmeny vyrába dodnes a teší sa veľkej popularite. Vyznačuje sa typickou guľatosťou, delikátnou rašelinnou príchuťou a vynikajúcou obilnou vôňou.

Najdôležitejšia osoba v celom procese prípravy miešanej sladovej whisky je Master Blender, ktorý kombináciou dozretých sladových a obilných druhov whisky dosiahne neobyčajnú chuť. Znie to neuveriteľne, ale vyberá zo stoviek rôznych whisky tie pravé, z ktorých sa mieša whisky Ballantine´s Finest, iba svojim čuchom. Tieto vyvolené a v presnom pomere zmiešané whisky čaká cesta do celého sveta.

Presná receptúra BALLANTINE´S FINEST je udržiavaná v tajnosti. Predpokladá sa, že obsahuje najmä sladové whisky Balblair (ľahko korenená, suchá, z lehovaru, ktorého dejiny začínajú v r.1790), Glenburgie a Miltonduff (kvetinová, voňavá). Obilná whisky v zmesi pochádza z r.2002 z liehovaru Strathclyde v Glasgowe, ktorý teraz produkuje 39 miliónov litrov destilátu.

BALLANTINE´S FINEST získala v prestížnej svetovej publikácii „Jim Murray´s Whisky Bible“ ocenenie WHISKY ROKU v kategórii Scotch Standard Blended! Jim Murray jej pridelil celkové skóre 95,5 bodov, čo je na jeho škále vyhradené pre „superhviezdne whisky, ktoré nám poskytujú zmysel života“. BALLANTINE´S FINEST následne popisuje ako „mimoriadne umelecké dielo“ a dodáva, že „ iba jediným dúškom je možné vychutnať majstrovstvo Master Blendera na vrchole jeho schopností “.

Legenda hovorí, že svoj podiel si z každého suda whisky berú anjeli ako daň za ochranu jej nebeskej kvality. Ročne zo sudov, v ktorých zreje whisky, totiž zmiznú 2% ich obsahu. Takú stratu pritom nie je možné podľa odborníkov vysvetliť iba odparovaním. Škóti tvrdia, že sa tak v každom dúšku Ballantine´s Finest skrýva dotyk anjela.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať