Obľúbená online encyklopédia Wikipédia roky informovala o vojne, ktorá sa nikdy neuskutočnila. Detailný článok o Bicholimskom konflikte, ktorý sa odohral len vo fantázii anonymného autora, bol na stránkach encyklopédie zverejnený ešte v roku 2007. Odstránili ho až uplynulý mesiac, keď jeden z užívateľov pod pseudonymom ShelfSkewed nahlásil chybu.
Ozbrojený konflikt sa údajne odohral medzi koloniálnou veľmocou Portugalska a indickou ríšou Marathen v 17.storočí. Text natoľko zaujal, že bol užívateľmi označený za „dobrý príspevok“. Všetky informácie v článku vrátane citovaných zdrojov však boli vymyslené. „Po dlhšej úvahe a malom rešerši som prišiel k záveru, že článok je výmysel – prefíkaný a vyšpekulovaný nezmysel,“ uviedol autor, ktorý chybu nahlásil.
Tvrdenie užívateľa v následnej diskusii potvrdili ďalší návštevníci stránky, ktorí pridali aj odkazy na rôzne zdroje ako dôkazy. Článok bol z encyklopédie odstránený, Bicholimský konflikt sa teraz dá nájsť už len na zozname stránky, v ktorej sú zozbierané chybné príspevky. Neexistujúca vojna sa teraz pridala napríklad k fiktívnemu indonézskemu ostrovu Bunaka či k osobnosti Gaia Flavia Antonia, ktorý údajne zabil Cézara.
Keďže encyklopédiu tvoria jej čitatelia a články môže pridať ktokoľvek na celom svete, Wikipédia sa podobným informáciám vyhnúť nemôže. Zneužitie stránky na výmysly je označené ako vandalizmus a autori, ktorí takéto články uverejňujú, môžu stratiť prístup na stránku. Aj napriek tomu sa v encyklopédii často objavujú takéto podvody. Poradca pre Wikipédiu William Beutler uviedol, že čím je podvrh premyslenejší, o to ťažšie sa hľadá. „Kto je dostatočne bystrý, aby si vymyslel presvedčivé zdroje a má dostatočne pevnú vôľu, aby napísal zrozumiteľný článok, môže oklamať celý internet – aspoň na istý čas,“ dodal Beutler.
www.welt.de