Tím belgických a bolívijských archeológov našiel na bývalom obradnom mieste na dne jazera Titicaca v Bolívii vzácny nález. Viac než dvetisíc kusov keramiky, drahokamov, zlatých a strieborných predmetov a kostí sa podľa odborníkov datuje do obdobia spred vyše tisíc rokov.
„Našli sme archeologický materiál pochádzajúci z kečuánskej a inkskej kultúry. Predmety pochádzajú z obdobia medzi 19. a 9. storočím,“ povedal vedúci projektu Christopher Delaere.
Expedícia zložená z archeológov a potápačov začala s vykopávkami pred dvoma mesiacmi. Vzácne predmety sa našli približne sedem metrov pod hladinou neďaleko ostrova Isla del Sol. Podľa legendy práve na tomto ostrove boh Slnka stvoril prvého Inku Manca Capaca a jeho sestru.
Najimpozantnejšie z predmetov, ktoré ukrývalo jazero ležiace na hraniciach medzi Peru a Bolíviou,
sú podľa odborníkov dobre zachované hlavy pumy vytesané z kameňa staré najmenej tisíc rokov. Archeológovia na nálezisku objavili aj zlaté pláty vytvarované do podoby rôznych druhov zvierat či kormidlo a kotvu z lode z predkolumbovského obdobia.
„Našli sme keramiku a urny staré 500 až 800 rokov, na ďalších miestach sme objavili kamenné nádoby a sošky zvierat staré až 1500 rokov,“ dodal Delaere.
Jazero Titicaca sa nachádza v nadmorskej výške 3811 metrov a pre Kečuáncov bolo posvätné. Archeológ z univerzity v La Paze José Luis Paz uviedol, že nález tohto druhu nie je prvý, ale napriek tomu je významný.
„Takéto obradné predmety sa nachádzali v celom jazere a najčastejšie neďaleko ostrovov,“
doplnil odborník na andskú antropológiu na University of Southern California Charles S. Stanish, ktorý potvrdil, že nález je opodstatnený.
www.atino.foxnews.com