Šírka 120, dĺžka 210 a výška 125 centimetrov – to sú rozmery spacích buniek, ktoré ponúka Xian Youth Capsule Hotel. Priestor v 92 boxoch je využitý naplno. Okrem matraca tu má miesto aj malá komoda, vyklápací stolík a televízor a vďaka WiFi majú možnosť nocľažníci surfovať na internete.
Návštevníci hotela by sa nemali uraziť, keď musia hneď na začiatku pobytu odpovedať na otázku, či chrápu. Vzhľadom na konštrukciu hotela, nie je táto otázka nemiestna. S cieľom dopriať nerušený spánok všetkým hotelovým hosťom, je pre chrápajúcich návštevníkov vyhradená samostatná časť.
Ako vyplýva už z názvu, hotel si získal obľubu najmä u mladých cestovateľov a študentov, ktorí tu za noc zaplatia v prepočte od 8,60 eur. Okrem časti pre chrápajúcich hostí sú tu vyčlenené bunky určené výlučne ženám. Výhodná je aj poloha hotela, ktorý sa nachádza len pol kilometra od hlavnej stanice.
V Číne nejde o prvý hotel svojho druhu. V roku 2011 bol otvorený kapsulový hotel v Šanghaji. Avšak z bezpečnostných dôvodov musel byť hotel s kapacitou 68 buniek po pár dňoch zatvorený. Nápad s kapsulami mal aj 78-ročný Huang Rixin, ktorý ich zakomponoval do projektu obytného domu v okrajovaj časti Pekingu. Dom s ôsmimi miniatúrnymi bunkami, ktorých prenájom sa v prepočte pohyboval v rozpätí od 25 do 30 eur za mesiac, mal byť riešením kritickej bytovej otázky v čínskej metropole. No aj tento projekt bol odsúdený na zánik. Z boxov, ktoré boli ešte menšie ako v xianskom hoteli, zutekali prví dobrovoľníci už po pár dňoch, pretože stiesnený priestor psychicky nezniesli.
Žiadne súkromie, hluk a raňajky z automatu
V Japonsku majú kapsulové hotely nazývané kapuseru hoteru dlhšiu tradíciu. Prvé spacie boxy boli otvorené už v roku 1979 v Osake a odporúčajú sa skôr odolnejším jedincom, ktorým neprekáža, že namiesto dverí ich od spoločných priestorov oddeľuje iba záves. Je nutné vyzbrojiť sa vysokou dávkou tolerancie, štupľami do uší a neočakávať žiaden servis. Hlad je možné zahnať občerstvením z automatu.
Klientela týchto ubytovacích zariadení je však nenáročná. Väčšina hotelov je určená výlučne pre mužov, čo vyplýva z ich strategickej polohy v blízkosti staníc alebo červených uličiek. Prespávajú tu zamestnanci firiem, ktorí do mesta dochádzajú z okolitých štvrtí alebo sem prichádzajú vytriezvieť spoločensky unavení obchodníci, ktorí nemajú odvahu vrátiť sa v noci domov k rodinám. Ich manželky si ich z kapsule na druhý deň ráno vyzdvihnú ako batožinu z úschovne.
Nový trend „bývania v škatuli“ nazývaný „living in a box“ sa stáva čoraz populárnejším a provizórne boxy so závesmi sa zdokonaľujú. V moderných japonských kapsulových hoteloch sú bunky väčšie a disponujú dokonca vlastnými dverami a klimatizáciou. Vo futuristicky zariadenom hoteli 9 hours v Kjóte sa môžu ubytovať aj ženy. Súkromie im zaručuje samostaná dámska časť. Za noc tu hostia zaplatia od 46 eur.
Nápad s kapsulami dorazil už aj do Európy. Na mníchovskom letisku si môžu pasažieri dopriať medzi letmi súkromie a odpočinok v tzv. Napcabs, ktorých prenájom stojí od 10 eur za hodinu. Na letiskách v Londýne a Amsterdame je v kapsuliach okrem postele a WiFi k dispozícii aj toaleta a sprcha. Navyše je tu možnosť objednať si v ktorúkoľvek hodinu sedem dní v týždni nápoje a jedlo. S podobnou ponukou oddychových kabín sa cestujúci môžu stretnúť aj na letiskách v Paríži či Moskve.
Zdroj: www.welt.de