BRATISLAVA 21. augusta (WEBNOVINY) – Okupácia Československa v roku 1968 bola hanebným porušením medzinárodného práva, bola tragédiou, ktorá priniesla obete a utrpenie, poníženie našej krajiny a jej občanov. Uvádza sa tak vo vyhlásení prezidenta Andreja Kisku k dnešnému dňu, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor Kancelárie prezidenta SR.
„Šesťdesiaty ôsmy rok sa rozčesol na dve polovice, pred okupáciou a po nej. Aj keď bolo leto, z Kremľa k nám prichádzal mráz,“ píše sa v Kiskovom vyhlásení.
Agresiu voči ČSSR nemôže podľa Kisku ospravedlniť nič
Vpád vojsk do Československa nám dal spoznať a pochopiť tragické dôsledky toho, keď veľká krajina považuje menšiu krajiny za sféru svojho vplyvu. „Žiadne dobové politické súvislosti nemôžu ospravedlniť ani relativizovať tento akt vojenskej agresie voči vtedajšiemu Československu, ktorá potom pokračovala viac ako dvadsaťročnou prítomnosťou vojsk sovietskej armády na našom území,“ uviedol prezident vo vyhlásení.
Hlava štátu si myslí, že preto 21. august 1968 zostane jedným z najtragickejších dátumov v našich novodobých dejinách, ktorý si musíme pamätať nielen pre obete vojenskej invázie, zabité v auguste 1968, pre dlhodobé následky a dôsledky pre našu vlasť v minulosti, ale aj pre lepšie pochopenie ohrození v Európe v súčasnosti.
Obete okupácie si nectíme dostatočne, tvrdia politickí väzni
Radičová: Zločineckú okupáciu zo '68 mnohí ospravedlňujú
Politici: Ulicami hrmeli tanky, v '68 dorazila brutalita
Invázia vojsk predstavuje temnú kapitolu
Invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa predstavuje temnú kapitolu v histórii tradične dobrých slovensko-ruských vzťahov. Slovenská republika oceňuje, že najvyšší politickí predstavitelia Ruskej federácie sa v minulosti oficiálne dištancovali od invázie z augusta 1968 a ospravedlnili sa za následnú okupáciu.
Predpokladom konštruktívneho rozvoja dvojstranných vzťahov je vyrovnanie sa s minulosťou podložené historickými faktami, uvádza sa vo vyhlásení Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Ministerstvo však pripomína aj televízny dokument Varšavská zmluva – odtajnené stránky, ktorý obsahoval nepravdy a „staré ideologické klišé“.
„Žiaľ, stále existujú prípady, keď dochádza k pokusom o prepisovanie dejín a falšovanie historickej pravdy o invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa,“ konštatuje sa vo vyhlásení. Rezort diplomacie pripomína, že Ruská štátna televízna a rozhlasová spoločnosť (VGTRK) v máji 2015 odvysielala dokument „Varšavská zmluva – odtajnené stránky“, ktorého autorský komentár obsahoval nepravdy a staré ideologické klišé.
Lajčák na nepravdu upozornil Lavrova
Na tento problém upozornil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák svojho ruského rezortného partnera Sergeja Lavrova počas ich rokovaní 1. júna 2015 v Moskve. „Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ruskej federácii sa zároveň obrátilo listom na vedenie VGTRK s oficiálnym protestom a žiadosťou o vysvetlenie, na ktorý však nedostalo žiadnu odpoveď,“ tvrdí ministerstvo.
Ako dodáva, vedenie VGTRK odignorovalo aj ďalší list, ktorý ponúkal aj sprostredkovanie oficiálneho slovenského pohľadu na udalosti z augusta 1968.
Odvysielanie nepravdivých a pravdu skresľujúcich konštrukcií ako aj nezáujem VGTRK o komunikáciu je podľa ministerstva o to zarážajúcejší, že Slovenská republika dôrazne a jednoznačne odmieta všetky pokusy o účelové prepisovanie histórie v prípade oslobodenia Európy od nacizmu a spochybňovania podielu Červenej armády na jeho porážke.
„Víťazstvo zostane víťazstvom a okupácia zostane okupáciou. Preto trváme na rešpektovaní historickej pravdy aj o udalostiach z roku 1968, ktoré znamenali pre Československo a jeho občanov veľkú a dlhotrvajúcu tragédiu,“ uzatvára ministerstvo zahraničných vecí.