Z oblasti Černobyľu sa stane radiačno-ekologická rezervácia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cernobyl
Dvadsaťpäť rokov po havárii v Černobyli Foto: SITA, AP

Kyjev 26. apríla (WebNoviny.sk) – V oblasti postihnutej haváriou ukrajinskej jadrovej elektrárne Černobyľ vznikne „radiačno-ekologická biosférická rezervácia“. Podpisom dekrétu to v utorok nariadil ukrajinský prezident Petro Porošenko, informoval jeho úrad.

Rezervácia s rozlohou 227.000 hektárov bude zaberať značnú časť ochrannej zóny okolo černobyľskej elektrárne ležiacej na severe Ukrajiny neďaleko hraníc s Bieloruskom. Podľa Porošenkovho úradu bude jednou z najväčších podobných lokalít v krajine.

Ukrajina spomínala

Vo vyhlásení prezidenta Porošenka zverejnenom na internete sa ďalej uvádza, že ide o „dôležitý krok pri oživovaní území kontaminovaných pri katastrofe zavinenej človekom“.

Ukrajina si v utorok pripomenula 30. výročie černobyľskej katastrofy, ktorá bola najhoršou svojho druhu v dejinách. Svedkovia nešťastia uvádzajú, že chaos vzniknutý bezprostredne po havárii sa im navždy vryl do pamäte.

Porošenko sa v utorok zúčastnil na pietnom podujatí neďaleko samotného miesta tragédie, kde sa v roku 2010 začala výstavba nového sarkofágu s hmotnosťou 25.000 ton, ktorý prekryje betónový kryt poškodeného reaktora postavený ešte v roku 1986.

V Kyjeve sa konala bohoslužba

„Vážime si tých, ktorí prišli o svoje zdravie a zasluhujú si osobitnú pozornosť vlády a spoločnosti,“ uviedol Porošenko. „S večnou bolesťou v našich srdciach si spomíname na tých, ktorí stratili svoje životy v boji s jadrovou smrťou,“ dodal.

Bohoslužba pre rodiny obetí sa v utorok uskutočnila aj v metropole Kyjev. Spomienkový obrad sa konal i v meste Slavutyč, postavenom po katastrofe s cieľom poskytnúť ubytovanie tisícom ľudí po evakuácii mesta Pripiať.

Haváriu černobyľskej atómovej elektrárne spôsobil nevydarený záťažový test štvrtého reaktora. Z okruhu 30 kilometrov muselo byť evakuovaných vyše 115.000 ľudí. Na odstraňovaní rádioaktívneho spadu sa zúčastnilo vyše 600.000 civilistov a vojakov.

Počet ľudí, ktorí v dôsledku havárie prišli o život, je predmetom dohadov. Pri samotnom výbuchu a záchrannej operácii zomrelo približne 30 osôb. Organizácia Spojených národov odhaduje, že následkom ožiarenia a súvisiacich ochorení zomrelo približne 9000 ďalších ľudí. Organizácia Greenpeace však tvrdí, že táto bilancia je v skutočnosti omnoho vyššia, a obetí je 90.000.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Petro Porošenko