Z piešťanského múzea zmizli vzácne šperky, škody sú obrovské

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zlodej, lupič, nôž, kukla
Lupič ohrozoval zamestnankyňu nožom. Foto: ilustračné, Thinkstock

PIEŠŤANY 27. novembra (WebNoviny.sk) -Staroveký zlatý prsteň a tri brošne si odniesla dvojica zlodejov v sobotu večer z Balneologického múzea v Piešťanoch. Muži si podľa trnavskej policajnej hovorkyne Márie Linkešovej asi pätnásť minút pred záverečnou kúpili vstupenky do múzea, krátko na to v archeologickej časti rozbili jednu z vitrín a ukradli prsteň a ďalšie exponáty. prítomný zamestnanec nedokázal ich úteku zabrániť.

Balneologickému múzeu vznikla škoda 150-tisíc eur. Polícia po páchateľoch pátra, za obzvlášť závažný zločin krádeže im hrozí trest odňatia slobody 10 – 15 rokov.

Vzácny prsteň z kniežacieho hrobu z mladšej doby rímskej pochádza z Krakovian – Stráží. Datovaný je na koniec 3. – začiatok 4. storočia nášho letopočtu. Balneologické múzeum ho do svojich zbierok získalo približne pred rokom, vystavený bol od februára tohto roku.

Riaditeľ múzea Vladimír Krupa v septembri po získaní ocenenia za akvizíciu tohto vzácneho exponátu povedal, že ide o unikátny staroveký zlatý prsteň z mladšej doby rímskej. V centrálnej ploche je ústredný kameň – almandín-pyrop zasadený vo vyššej zlatej obrube. Má tvar oválu, pričom dlhšou stranou je otočený naležato. Okolo neho sú do kríža vo vyšších obrubách osadené priehľadné „kamene“.

Výskumom bolo zistené, že ide o sklá napodobňujúce drahokamy. Sú priehľadné jemnej sivomodrej farby. Obrúčka je zdobená vruborezom a rytou výzdobou. Na základe zistených skutočností prsteň pochádza z hrobu I, objaveného v roku 1933 v Krakovanoch-Strážach. Tento druh šperku je podľa Krupu relatívne zriedkavý. Tento muzeálny skvost bol vystavený v archeologickej časti stálej expozície múzea od 2. februára 2016.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať