Po prílete na južné letisko Tenerife Sur Reina Sofia sme trochu sklamaní. Cestou nás víta nehostinná lávová krajina zasypaná kaktusmi. Jej charakter sa však zmení príjazdom do hlavnej turistickej časti ostrova Playa de Las Americas, ktorá nás prekvapí palmovými alejami, celoročne kvitnúcimi oleandrami a rozmanitými druhmi fikusov, ale aj hustou zástavbou hotelov ťahajúcich sa do kopcov až do výšky 350 metrov nad morom. Najvyšší vrch – Pico del Teide (3718 m) – rozdeľuje ostrov Tenerife na južnú, záveternú časť (sem chodia turisti za celoročným slnkom a vodou) a severnú, zelenú, posiatu borovicovými lesmi, gaštanovými hájmi a kanárskym vavrínom.
Hrdosť domácich
Miestni obyvatelia sú hrdí na svoj ostrov, ich najväčším turistickým lákadlom je sopka Pico del Teide. Ak sa rozhodnete cestovať na Tenerife, popri golfových ihriskách treba navštíviť aj kráter, ktorý sa nachádza vo výške 2 300 metrov. Je súčasťou národného parku Las Caňadas zaradeného do svetového dedičstva UNESCO, ktorý príroda vytvorila pred 3 miliónmi rokov. Ide o tretí najväčší kráter na svete s obvodom 46 kilometrov a priemerom 16 kilometrov. Na niektorých miestach sa jeho steny týčia do výšky takmer 700 metrov od dna sopky. Uvidíte tu fantastickú, dych vyrážajúcu kamennú púšť a skutočne máte pocit, že stojíte v mesačnej krajine. Práve pre svoj charakter sa kráter stal vyhľadávaným miestom filmových producentov (nakrúcali sa tu niektoré scény z filmov Hviezdne vojny, Planéta opíc…). Turisti neváhajú a vyvezú sa lanovkou do výšky 3 550 metrov a so špeciálnym povolením (vydáva sa zadarmo) môžu vystúpiť až na samý vrchol hory. Zem je tu teplá, s občasne vychádzajúcou sírou zo sopky. V období od novembra do marca sa miestni obyvatelia tešia snehu, ktorý sa v kráteri vytvorí, a užívajú si ho – vylezú na kopčeky, sánkujú sa na igelite, prípadne na surfových doskách.
Vďaka jedinečnému počasiu ostrov Tenerife nepozná zimnú či letnú sezónu a ponúka golfistom spolu deväť ihrísk – jedno z nich je na ostrove La Gomera (Tecina Golf Course), ale vzhľadom na pohodlnú trajektovú dopravu spadá pod správu golfových ihrísk na Tenerife. Golf na ostrove generuje viac ako 30 000 hrajúcich účastníkov vrátane miestnych rezidentov. Golfové ihriská nepatria medzi najlacnejšie, ale sú známe svojou perfektnou infraštruktúrou. Hrá sa 365 dní v roku a výhodou je prirodzené prírodné prostredie, ktoré ihriská obklopuje. Na ostrove Tenerife je totiž najväčšia biodiverzita na svete s čistým vzduchom a pasátovými vetrami.
Golf Las Américas leží priamo v centre najnavštevovanejšej časti ostrova Playa de las Américas, asi 18 kilometrov od južného letiska. Predstavuje bohatú miestnu flóru a faunu s veľkým počtom jazier a vodopádov, kačíc a čajok. Ihrisko sa rozprestiera neďaleko mora a predstavuje prírodný amfiteáter. Stromy, kry a hory napomáhajú odstrániť okolitý hluk a tým prispievajú k zabezpečeniu príjemnej hry.
Pobyt v oblasti Las Américas spríjemňuje aj množstvo reštaurácií, ponúkajúcich okrem miestnej aj medzinárodnú kuchyňu. Ostrov nie je zdrojom tropického ovocia, obyvatelia si však vystačia s produkciou banánov, rajčín a zemiakov. Typickým kanárskym jedlom nie je niektorá z miestnych oceánskych rýb, ale dusený králik na cesnaku. V minulosti umelo nasadené králiky sa postupom času premnožili do takej miery, že ich uvidíte voľne pobehovať v neobývaných častiach ostrova či na golfových ihriskách. Milovníci rybacích špecialít si prídu na svoje v reštauráciách typických rybárskych dedín Los Abrigos a La Calleta. Výborné jedlo môžu „zapiť“ typickým kanárskym vínom. Kanárske ostrovy od roku 1982 užívajú tzv. zvláštny štatút – obmedzenú colnú daň. Daň z pridanej hodnoty odpadá v prospech spotrebnej dane a v priemere dosahuje 4,5 percenta. Najznámejším nákupným miestom je Américas Plaza, ktoré okrem obchodov známych značiek ponúka večer príjemnú prechádzku.
Golfové ihrisko Adeje, jedno z najvyhľadávanejších na Tenerife, sa nachádza asi 8 kilometrov od centra Playa de Las Américas ako zelená oáza uprostred sopečnej krajiny. O jeho kvalite a obľúbenosti svedčí aj množstvo významných turnajov: BMW Golf Cup International World Final 1999, Canarias Open Španielska 2003 či Tenerife Ladies Open 2008. Architekt Pepe Gancedo navrhol nezvyčajné usporiadanie 27-jamkového ihriska v priestore obklopenom banánovými plantážami, rešpektujúc staré poľnohospodárske terasy, ktoré od pôvodnej kamennej steny vedú dole svahom k morskému pobrežiu. Hra poskytne krásny výhľad na ostrov La Gomera, oceán i drsné hory Adeje.
Neďaleko sa nachádza ďalšie ihrisko Abama Golf, ktoré je súčasťou luxusného komplexu Abama Grand Hotel, Golf Resort & Spa (výška poplatkov za hru je toho dôkazom). Skutočné umelecké dielo ponúka rozprávkový výhľad na more a ostrov La Gomera – 25 000 navozených paliem, 22 jazierok prepojených vodopádmi a bankre z bieleho piesku.
Iba päť kilometrov od južného letiska sa nachádza 27-jamkové ihrisko Golf de Sur, ktoré spĺňa všetky potreby najnáročnejších golfových hráčov. Mnohé dráhy tvoria vodné plochy v kombinácii s tmavými roklinami a čierne vulkanické bankre sú skutočnou výzvou. Vďaka svojej osobitnej povahe získalo ihrisko v roku 2007 cenu Madera Verde ako šetrné k životnému prostrediu a pomerne pravidelne hostí turnaje European PGA a LPGA. Ďalšie ihrisko v tejto lokalite Amarilla Golf predstavuje test golfovej mysle hráčov a vzácnu kombináciu moderného luxusu a čara prírody. Prvých päť jamiek lemuje pobrežie, ostatné už smerujú do vnútrozemia, ktorého kulisou je ohromujúce pohorie. Nezabudnuteľná je jamka číslo 5, pri ktorej sa oceán zarezáva do skaly a ponecháva iba malú roklinu na dosiahnutie grínu. Ihrisko sprevádza pobrežná cesta, ktorá je zároveň obľúbeným miestom na prechádzky a pozorovanie vtáctva.
Seveho klenot
V severozápadnom cípe ostrova, zhruba 1,5 hodiny cesty autom od Playa de las Américas (68 km), sa nachádza Buenavista Golf. Ihrisko dizajnované Severianom Ballesterosom je oprávnene držiteľom ceny Madera Verde 2006 (ekologické ocenenie) a pre väčšinu golfistov pravidelne navštevujúcich Tenerife patrí medzi najobľúbenejšie. Nezabudnuteľný golfový zážitok umocňuje scenéria ihriska, ktorú charakterizuje najmä bezprostredná blízkosť grínov a strmých pobrežných útesov.
Cestou na Buenavista nemožno minúť dedinu Masca – 600 metrov n. m. – najkrajšiu na celom ostrove. Ide o starú pirátsku dedinu, do ktorej bola sprístupnená cesta až v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Leží medzi vysokými horami a tvorí ju niekoľko usadlostí. Cesta do Mascy je len pre skúsenejších vodičov, pretože je plná serpentín plných osobných automobilov s turistami.
Druhé najstaršie
V oblasti Tacoronte, niekoľko minút od severného letiska Los Rodeos, leží Real Golf Club, druhé najstaršie španielske ihrisko (r. 1932). Prevýšenie ihriska predstavuje 600 metrov, je dlhé 5 694 metrov a návštevníkov poteší panorámou najvyššieho vrchu Pico del Teide. Vzhľadom na polohu ihriska v severnej časti ostrova treba rátať s chladnejším, veternejším počasím, prípadne dažďom. Hra na ihrisku je časovo obmedzená, denne od 8.00 do 12.30.
Popri golfe ostrov ponúka široké spektrum možností, ako tráviť voľný čas. Pláže sú verejné, napríklad neďaleko hlavného mesta Santa Cruz de Tenerife (78 km od Las Américas) je dva kilometre dlhá Playa de las Terezitas so saharským pieskom. Medzi najobľúbenejšie vodné parky patrí Lago de Martinez – spleť desiatich bazénov a fontán naplnených morskou vodou v Puerto de la Cruz. Na južnej strane ostrova treba navštíviť nedávno vybudovaný vodný park v thajskom štýle SIAM Park. Pre fanúšikov flóry je tu tradičná Jardínes del Atlantico, tzv. Atlantická záhrada, ktorá oboznamuje s tradičným poľnohospodárskym náradím a spôsobom práce typickým práve na Tenerife. Jedným z najnavštevovanejších miest ostrova je zoologická záhrada LORO Pargue s viac ako tristo druhmi papagájov, so šou delfínov, kosatiek i papagájov, s podmorským tunelom či svetom tučniakov. Vyskúšajte zadarmo pobyt v luxusnom stredisku Regency Country Club na juhu Tenerife, ktorý vám ponúkne zázemie súkromného klubu a výbornú dostupnosť na väčšinu golfových ihrísk.