Za havanským syndrómom pravdepodobne nestojí zahraničný protivník, myslí si väčšina americkej spravodajskej komunity

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tajný agent, špión
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Väčšina americkej spravodajskej komunity sa domnieva, že je „veľmi nepravdepodobné“, že za záhadnými symptómami tzv. havanského syndrómu, s ktorými sa stretávajú niektorí americkí predstavitelia, stojí cudzí protivník. Uviedlo to hodnotenie spravodajských služieb zverejnené v piatok.

Príznakov je niekoľko

V rokoch 2016 a 2017 sa u diplomatov z USA a Kanady objavilo dosiaľ nevysvetlené ochorenie sprevádzané závratmi, stratou rovnováhy a sluchu, úzkosťou a niečím, čo označili ako „kognitívna hmla“. Neskôr ho pomenovali ako tzv. havanský syndróm.

Niektorí postihnutí, ale nie všetci, uvádzali, že počuli prenikavý zvuk a cítili v tvári intenzívny tlak. Niekedy nasledovala bolesť, nevoľnosť a závraty.

Ďalšie príznaky vrátane krvavých nosov, bolestí hlavy a problémov so zrakom neskôr nahlásili pracovníci veľvyslanectva v Číne, Európe a americkej metropole Washington.

Väčšina vylučuje konanie protivníka

„Väčšina spravodajskej komunity naďalej hodnotí, že je veľmi nepravdepodobné, že za udalosti je zodpovedný zahraničný protivník,“ uvádza sa v hodnotení.

Podľa rovnakého hodnotenia však zároveň existuje „približne rovnaká šanca“, že nejaký zahraničný aktér vyvinul alebo použil novú zbraň alebo prototyp zariadenia na poškodenie malej podskupiny amerického personálu a závislých osôb, u ktorých nastali symptómy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať