Strana Za ľudí podporí návrh na zmenu financovania Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), avšak navrhne zvýšenie nárokovateľného príspevku zo štátneho rozpočtu z aktuálne navrhovaných 0,15 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) na 0,17 percenta HDP. Cieľom je zaistiť nezávislosť verejnoprávneho vysielateľa od politickej vôle.
Vzdelávací rozmer
Strana tiež chce podporu kvalitnej domácej tvorby, obzvlášť pre deti a mládež, aby sa posilnil vzdelávací rozmer verejnoprávnych médií. Na tlačovej besede to uviedla predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Doplnila, že diskutovala s koaličnými partnermi o zvýšení príspevku. Uviedla, že má kladnú odpoveď od predsedu strany Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka.
Machaj vníma financovanie RTVS ako kompromisné riešenie
Štátna tajomníčka ministerstva kultúry Viera Leščáková (Za ľudí) uviedla, že je badateľný medziročný pokles slovenskej tvorby, čo pripisuje nedostatku financií. Pôvodná televízna tvorba pre deti a mládež je podľa nej veľmi dôležitá.
V minulosti podľa nej podporovala hodnoty ako priateľstvo a porozumenie, a zároveň zábavnou formou vzdelávala. RTVS podľa nej tiež chýba platforma, na ktorej by mohla prezentovať svoju tvorbu, spravodajstvo či archív a pre divákov je jednoduchšie dopracovať sa k zahraničnej tvorbe na iných zahraničných platformách.
Nárokovateľný príspevok
Vláda schválila, že nárokovateľný príspevok bude každoročne poskytovať ministerstvo financií v sume vo výške 0,15 percenta z HDP vyjadreného v bežných cenách za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa nárokovateľný príspevok poskytuje.
Na tlačovej besede to uviedol dočasne poverený premiér Eduard Heger (Demokrati). Pôvodný návrh hovoril o 0,17 percenta HDP. Nové financovanie založené na poskytovaní automatického príspevku zo štátneho rozpočtu by mohlo zvýšiť nezávislosť RTVS.
RTVS uzavrela dohodu o spolupráci s národnou verejnoprávnou televíziou Ukrajiny, vymenia si aj programový obsah
Výška príspevku by nemala závisieť od politických tlakov ani vyjednávaní. Návrh z dielne Ministerstva kultúry SR by mal nadobudnúť účinnosť 1. júla 2023.