BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) – Predstavitelia vlády v stredu na rokovaní kabinetu vyhodnotia situáciu a budú hovoriť o možných právnych krokoch, ktoré Slovensko môže urobiť, aby nemuselo rešpektovať rozhodnutie ministrov vnútra na prerozdelenie utečencov.
Slovensko chce siahnuť po právnych prostriedkoch
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák o tom pri príchode na vládu informoval médiá. Ministri vnútra o kvótach rozhodli v utorok kvalifikovanou väčšinou, prehlasovali tak Slovensko, Maďarsko, Česko a Rumunsko.
„Poliaci sa našli vo veľmi citlivej situácii. Čudujem sa a trošku sa aj zabávam, koľko ľudí V4 pochováva vždy, keď sa na niečom nedohodneme. Som v tomto biznise už dosť dlho a veľakrát sme sa nedohodli. V4 stále má svoj zmysel a bude ho mať aj do budúcna,“ vyhlásil Lajčák. Ako skonštatoval, ambíciou V4 nie je dohodnúť sa vždy a na všetkom. „Zmyslom je, že keď sa dohodneme, tak nás to posilňuje,“ dodal.
Ako Lajčák povedal, vždy sú právne prostriedky, ktoré má Slovensko k dispozícii. Podľa jeho slov sám priniesol nejaké analýzy, ktoré vypracoval jeho rezort. Trvá na tom, že o tak zásadnom rozhodnutí, ako sú kvóty, by sa nemalo rozhodovať na úrovni ministrov vnútra.
„Je to istý nový moment, že o tak zásadnom rozhodnutí sa rozhodovalo v zásade silou,“ vyhlásil Lajčák. „Nie je to normálny spôsob, akým EÚ zvyčajne komunikuje,“ dodal s tým, že vôbec si nemyslí, že takýmto spôsobom by sa mali „vykrúcať ruky“.
Kvóty hovoria jasne, takto si Európa podelí utečencov
OSN varuje Úniu, presídlenie utečencov nebude fungovať
Kvóty sú diktát, ideme do konfliktu s Úniou, vyhlásil Fico
Únia schválila kvóty o utečencoch, Slovensko hlasovalo proti
Kvóty považuje Lajčák za absurdné riešenie krízy
Podľa šéfa rezortu diplomacie aj dnešný summit lídrov EÚ ukáže, čo toto rozhodnutie spraví s jednotou a atmosférou v EÚ. „Ak tu ideme legitímne demokraticky zvoleným vládam vziať kompetenciu, koľko utečencov vezmú, tak o čom majú rozhodovať?“ pýta sa Lajčák. Takisto skritizoval, že niekoľko týždňov EÚ rieši prerozdelenie 120-tisíc utečencov, pričom každý deň sem prichádzajú tisíce ďalších. To podľa neho dokazuje absurdnosť tohto spôsobu riešenia migračnej krízy.
Na adresu Slovenska cíti Lajčák kritické vyjadrenia, tvrdí však, že sú nezmyslom. „Obviňujú nás z nedostatku solidarity, že sme nedorástli do európskych hodnôt, že vieme len brať a nevieme dávať. To všetko je nezmysel,“ uviedol pre médiá po rokovaní vlády. “ Našou úlohou nie je, aby nás len oslavovali. Myslím si, že naša úloha je, aby vláda zastupovala pozíciu národa a tento národ sa podľa mňa vyjadril jasne, čo od nás očakáva,“ uzavrel šéf diplomacie.
„Hranice sa stali korzom, európske dohody sa stali trhacím kalendárom a namiesto týchto problémov riešime umelú kvótu, ktorá nič nerieši. Nezamieňajme si solidaritu s falošnou solidaritou,“ uzavrel šéf diplomacie.
Fico podľa opozičnej šance škodí Slovensku
Premiér Robert Fico robí podľa opozičnej Šance zo Slovenska rukojemníka volebnej kampane. Blokovaním európskej dohody o prerozdelení azylantov z krajín prvej línie si Slovensko samo škodí, myslí si predsedníčka Šance Eva Babitzová. Pripomína, že SR má v tejto chvíli k dispozícii ubytovaciu kapacitu pre minimálne 1300 utečencov, slovenskí biskupi k tomu ponúkli vlastné kapacity.
„Vyzývame premiéra Fica, aby spolupracoval s európskymi krajinami. Ak chceme na jednej strane odmietať kvóty, ponúknime Európe dobrovoľné prijatie vyššieho počtu azylantov,“ adresovala výzvu predsedovi vlády Babitzová.
Zdôraznila, že Slovensko prijalo bez problémov v rokoch 2002 až 2004 ročne viac ako 10-tisíc žiadateľov o azyl. V rámci kvót by Slovensko v prvej fáze malo prijať 802 azylantov. „Takto nastavené kvóty sú voči vyspelým krajinám symbolické a postoj slovenskej vlády považujeme za hanbu našej krajiny,“ uzavrela líderka Šance.
Slovensko sa bude voči povinným kvótam, ktoré kvalifikovanou väčšinou schválili ministri vnútra EÚ, brániť. Vyhlásil to v utorok po rokovaní Výboru NR SR pre európske záležitosti premiér Robert Fico. Podľa Fica sa chce brániť aj Česká republika, odvolal sa pritom na slová českého premiéra Bohuslava Sobotku, s ktorým telefonoval. Zároveň na summite v stredu plánuje hovoriť s premiérmi tých štátov, ktoré kvóty odmietli, čiže okrem Česka aj s Maďarskom a Rumunskom.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.