Za rovnakú prácu horší plat, ženy vedú s mužmi nerovný boj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žena, kancelária, muž, práca
Foto: aviva.com

BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Priemerný rozdiel medzi hodinovým zárobkom žien a mužov v celej Európskej únii je 16,2 percenta.

Európska komisia tento najnovší údaj zverejnila práve v Európsky deň rovnosti odmeňovania, ktorý pripadá na 28. februára. Keby chceli ženy zarábať toľko, čo muži, museli by pracovať 59 dní navyše a preto tento deň v súčasnosti pripadá práve na 28. február.

„Európsky deň rovnosti odmeňovania nám pripomína nerovnaké platové podmienky, ktorým ženy stále čelia na trhu práce. Aj keď sa rozdiel v odmeňovaní žien a mužov v posledných rokoch zmenšil, stále nie je dôvod na oslavu. Tento rozdiel je naďalej veľmi veľký a jeho zníženie bolo v skutočnosti skôr dôsledkom poklesu príjmu mužov než nárastu príjmu žien,“ uviedla podpredsedníčka Komisie a komisárka EÚ pre spravodlivosť Viviane Redingová.

V snahe pomôcť pri znižovaní rozdielov v odmeňovaní žien a mužov EK poukazuje na rad osvedčených postupov uplatňovaných podnikmi v Európe, ktoré sa podujali tento problém riešiť. Redingová pripomína, že zásada rovnakého odmeňovania za rovnakú prácu je zakotvená v zmluvách EÚ od roku 1957.

Muz and zena
Foto: http://zinkworx.photoshelter.com

„Je najvyšší čas, aby sa táto zásada uviedla do praxe v celej EÚ. Poďme spolupracovať, aby sme dosiahli výsledky nielen pri príležitosti dní rovnosti odmeňovania, ale počas všetkých 365 dní v roku,“ dodala.

Rozdiel v odmeňovaní žien a mužov v roku 2010 predstavoval v EÚ priemerne 16,2 percenta. Potvrdzuje sa tým mierne klesajúci trend za posledné roky, keďže priemerný rozdiel sa v predchádzajúcich rokoch pohyboval približne na úrovni 17 percent alebo viac.

Klesajúci trend rozdielov v odmeňovaní možno vysvetliť vplyvom hospodárskeho útlmu v rôznych sektoroch, pričom v sektoroch, v ktorých prevládajú mužskí pracovníci, ako napríklad stavebníctvo alebo strojárstvo, došlo k väčšiemu poklesu celkových zárobkov.

K zmene teda vo všeobecnosti nedošlo v dôsledku zlepšenia platových a pracovných podmienok pre ženy. Zároveň sa v posledných rokoch zvýšil podiel mužov pracujúcich na kratší pracovný čas alebo za menej výhodných platových podmienok.

Komisia chce podporovať zamestnávateľov, ktorí sa usilujú o odstránenie rozdielov v odmeňovaní žien a mužov. Projekt „Rovnosť sa vypláca“ sa zameriava na zlepšenie informovanosti podnikov o problematike rodovej rovnosti a rovnosti odmeňovania.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Viviane Redingová