Rýchle šírenie nového koronavírusu, ktorý už zabil viac ako milión ľudí na celom svete, môže súvisieť aj so znečisteným ovzduším. Prišli na to talianski vedci, ktorých štúdiu popísal portál českej spravodajskej televízie ČT24.
Vyplýva z nej, že nový koronavírus sa môže prenášať aj za pomoci prachových častíc, ktorými je ovzdušie znečistené.
Vedecký tím chemika Leonarda Settiho z univerzity v Bologni zisťoval, prečo sa vírus šíril oveľa rýchlejšie na severe Talianska, konkrétne v silne priemyselnej Pádskej nížine, než v iných častiach krajiny.
Koronavírus prenášajú aj prachové častice
Dospeli k záveru, že počet nakazených v severnom Taliansku úzko súvisí so stupňom znečistenia ovzdušia. Dôvody pritom môžu byť dva.
Viac o téme: Koronavírus
Jedným z vysvetlení je, že pevné prachové častice v ovzduší môžu vírus prenášať na ich povrchu. A na severe Talianska je týchto častíc viac ako vo zvyšku krajiny.
Výskum pritom vychádzal aj z iných štúdií, podľa ktorých sa podobným spôsobom môžu šíriť aj iné vírusy, napríklad tie, ktoré spôsobujú chrípku alebo osýpky.
Znečistený vzduch zvyšuje náchylnosť na choroby
Druhou hypotézou je, že vysoká koncentrácia pevných prachových častíc vo vzduchu zvyšuje náchylnosť ľudí na choroby, najmä dýchacích ciest.
Vedci zároveň upozornili, že zastavenie ekonomiky, ktoré znižuje znečistenie Pádskej nížiny, tejto oblasti veľmi nepomôže. Jej poloha a klimatické podmienky totiž neumožňujú dostatočné rozptýlenie znečistenia.
Štúdia však na záver konštatuje, že aj keď jej závery sa zatiaľ nedajú overiť, zníženie prachových častíc v ovzduší môže prispieť ku spomaleniu šírenia nového koronavírusu.
Najhorší vzduch je v Bratislave
Slovensko patrí ku krajinám s najviac znečisteným ovzduším v EÚ. Dlhodobo prekračuje predovšetkým limity znečistenia prachovými časticami (PM). Najhoršia situácia so znečistením ovzdušia je v Bratislave, najlepšia v Trenčíne.
Znečistené ovzdušie spôsobuje na Slovensku viac ako päťtisíc predčasných úmrtí ročne. Spôsobuje predovšetkým kardiovaskulárne ochorenia a ochorenia dýchacích ciest vrátane astmy a chronickej bronchitídy.