Mnohí vlastne ani nikdy nevideli, ako sa zabíjačková dobrota robí. Ponúkneme Vám možnosť aspoň trochu nazrieť do minulosti, keď sa klobásy robili ručne, pozrieť sa na výrobu domácich jaterničiek a tlačenky. Viete, čo všetko by mala obsahovať tlačenka a jaternica? Ponúkneme Vám v nasledujúcom krátkom vídeopríspevku možnosť niečo viac sa dozvedieť o tom, ako ich robili v minulosti naši predkovia, konkrétne Slováci v bývalej Juhoslávii. Je to iba jeden zo spôsobov prípravy, určite každý z Vás má vlastné tajomstvo, ktoré uplatní pri spracovaní brava.
Klobása
Dobrota, ktorú má iste takmer každý rád. V obchodoch sa ponúka slovenská, maďarská, na opekanie, s plesnivým povrchom a ešte stovky ďalších druhov. Ale ako sa robila klobása v minulosti? Najprv treba mať doma vychovaného brava (mäso v obchodoch často obsahuje veľké množstvo vody), najlepšie viac ako 120 kilogramového. Pokrájané mäso musí obsahovať aj určité množstvo masti, tak 20-30 percent, aby klobása veľmi nevyschla. Mäso zomelieme hrubšie, v minulosti sa napríklad krájalo na kúsky a doň pridáme soľ (2 dkg na 1 kg mäsa), sladkú domácu mletú papriku (asi 1-2 dkg na 1 kg), štipľavú domácu mletú papriku (podľa vlastnej chuti a
štipľavosti papriky), mleté čierne korenie, mletý cesnak a mletú rascu (všetko podľa vlastnej chuti) a dobre to všetko rukami niekoľkokrát s polhodinovými prestávkami premiešame. Predkovia často nechali takto pomiešané mäso odstáť počas noci a do prírodných čriev ho napĺňali na druhý deň ráno.
Jaternica a tlačenka
Každý z nás jaternicu alebo tlačenku ochutnal, ale málokto vie, čo vlastne obsahuje, aspoň tá, čo ju robili v minulosti a Slováci vo Vojvodine aj v súčasnosti. Jaternica obsahuje dobre uvarenú pečeň, pľúca, trochu varenej kože a mastnejšie časti z uvarenej hlavy. Všetko to jemno zomelieme a pridáme ovar, aby sme dostali redšiu hmotu. Pridáme soľ, papriku (na Slovensku sa robí väčšinou bez nej), mleté korenie, rascu. Všetko dobre rozmiešame a ešte teplé plníme do hrubého bravčového čreva. Necháme vychladnúť. Podávame ju studenú, chutná je aj v trúbe zohriata s upečenými zemiakmi v šupke.
Tlačenka sa pripravuje podobne ako jaternica, znamená za tepla. Uvarenú kožu, jazyk, srdce, mäsitejšie časti z hlavy a obličky pokrájame na kúsky. Dolejeme ovar, aby sme dostali redšiu hmotu a pridáme soľ, čierne mleté korenie, rascu, zomletý cesnak a prípadne papriku. Všetko to dobre pomiešame a plníme nádoby, prípadne väčšie umelé črevá (v minulosti sa touto hmotou plnil bravčový žalúdok, ktorý sa potom zaťažil a nechal vychladnúť). Podáva sa studená alebo podobne ako jaternica zohriata v trúbe s upečenými zemiakmi v šupke.