Zablokovanie prístupových rokovaní s Ukrajinou Maďarskom bude podľa Zelenského znamenať, že ich vlastne vetoval Putin

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ak Európska únia (EÚ) neschváli rozhodnutie začať prístupové rokovania s Ukrajinou v dôsledku maďarského blokovania, znamenalo by to, že na to ruský vodca Vladimir Putin priamo uvalil veto.

Počas návštevy Osla to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorého cituje spravodajský portál Ukrajinská pravda.

Otázka odolnosti štátov Únie

Ukrajina podľa Zelenského urobila všetko, čo mohla, aby zabránila ktorejkoľvek krajine v blokovaní začatia rozhovorov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Z našej strany sme boli veľmi konštruktívni, urobili sme všetko, úplne všetko, dodržali všetky odporúčania Európskej komisie, všetky odporúčania našich partnerov a všetky odporúčania na úpravu aj tých zákonov, ktoré dostali odporúčania Benátskej komisie,“ povedal ukrajinský prezident.

Zdôraznil, že je to výlučne otázka odolnosti krajín EÚ a naznačil, že absencia pozitívneho výsledku na samite EÚ by bola víťazstvom Ruska a ukázalo by to, že Moskva môže vetovať rozhodnutia EÚ.

Rusko tlačí na iné krajiny

„Rusko tento rok nedosiahlo žiadne víťazstvá, nedokázalo nič dosiahnuť. Nedokázalo obsadiť žiadne dediny… Ale začali spolupracovať s krajinami nielen v Európe, ale aj s krajinami na mnohých kontinentoch a tlačiť na ne. Ak nepríde žiadny pozitívny výsledok, ak tam nebude pozitívny výsledok, bude to znamenať, že Putin toto rozhodnutie vetoval,“ skonštatoval Zelenskyj.

Maďarský premiér Viktor Orbán v stredu vyhlásil, že Budapešť zablokuje návrh na začatie rokovaní o členstve Ukrajiny v EÚ. Orbán sa domnieva, že v praxi Kyjiv nesplnil podmienky potrebné na začatie rokovaní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Viktor OrbánVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie Európska únia