Záborská aj ďalšia poslankyňa na ustanovujúcej schôdzi chýbali, sľub zložili aj náhradníci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Anna Záborská
Poslankyňa NR SR za hnutie Slovensko Anna Záborská. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 25. októbra 19:36

Poslankyňa Jana Vaľová (Smer-SD) a Anna Záborská (KÚ) požiadali o ospravedlnenie svojej neúčasti na ustanovujúcej parlamentnej schôdzi.

Zloženie sľubu

Sľub poslanca Národnej rady SR budú skladať na schôdzi, na ktorej budú prítomné po prvýkrát. V pléne o tom informoval dosluhujúci predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Novozvolení poslanci a poslankyne stredu na ustanovujúcej schôdzi parlamentu zložili sľub a ujali sa svojich mandátov. V pléne Národnej rady SR bude sedieť 150 poslancov.

Foto: Ustanovujúca schôdza parlamentu

Novozvolení poslanci pristúpili k pultu s ústavou, položili naň ruku, vyslovili slovo „sľubujem“, následne podali ruku šéfovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina) a podpísali sľub.

Štyri vzdania sa mandátu

Sľub zložili aj štyria náhradníci za poslancov, ktorí sa mandátu vzdali. Traja predsedovia samosprávnych krajov, a to Trnavského, Žilinského a Bratislavského, Jozef Viskupič (OĽaNO a priatelia), Erika Jurinová (OĽaNO a priatelia) a Juraj Droba (SaS), ako aj europoslanec Michal Wiezik (Progresívne Slovensko) doručili Kollárovi písomné rozhodnutie o vzdaní sa mandátu poslanca.

Foto: Novozvolení poslanci parlamentu

Nahradia ich náhradníci, ktorí skončili prví pod čiarou za ich politickú stranu. Za Jozefa Viskupiča bude v parlamente sedieť Július Jakab, za Eriku Jurinovú Rastislav Krátky, miesto Michala Wiezika obsadí Marek Lackovič a Juraja Drobu nahradí Juraj Krúpa.

Náhradníci za členov vlády

Sľub zložili aj náhradníci za členov novovymenovanej vlády. Členom vlády Roberta Fica (Smer-SD) týmto mandát poslanca zanikol.

Namiesto poslancov strany Smer – sociálna demokracia Roberta Fica do parlamentu nastúpil Andrej Sitkár, Roberta Kaliňáka nahradil Ivan Hazucha, namiesto Juraja Blanára si poslanecký mandát uplatnil Boleslav Lešo, namiesto Ladislava Kamenického do parlamentnej lavice zasadol Michal Lukša, poslanca Richarda Takáča nahradil Igor Válek a Borisa Suska nahradila Zuzana Plevíková.

Foto: Vymenovanie novej vlády

Poslanecký mandát si neuplatnia ani niektorí poslanci za stranu Hlas – sociálna demokracia. Denisu Sakovú vystriedal Samuel Migaľ, namiesto Richarda Rašiho nastúpil Jozef Cech, poslanecký mandát namiesto Erika Tomáša si uplatnil Štefan Gašparovič, Tomáša Druckera nahradil Ján Hrubý, do poslaneckej lavice namiesto Matúša Šutaja Eštoka nastúpila Alena Nováková, namiesto Zuzany Dolinkovej sa do parlamentu dostal Miroslav Čellár a miesto Petra Kmeca si mandát uplatnil Peter Slyško.

Za Slovenskú národnú stranu si mandát poslanca za Tomáša Tarabu uplatnil Milan Garaj a miesto Martiny Šimkovičovej si do poslaneckej lavice sadol Adam Lučanský. Informoval o tom predseda mandátového a imunitného parlamentného výboru Marián Saloň (Smer-SD).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna ZáborskáBoris KollárErika JurinováJana VaľováJozef ViskupičJúlius JakabJuraj DrobaJuraj KrúpaMarek LackovičMichal Wiezik
Firmy a inštitúcie Kresťanská úniaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSmer - SSDÚstavnoprávny výbor NRSR