Začal súd s obžalovanou prokurátorkou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Prokuratorka
Na snímke vpravo je 47-ročná prokurátorka z Levíc Dana Z. pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici počas hlavného pojednávania, obžalovaná zo zločinu prijímania úplatku a z prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Foto: SITA/Jozef Habočík

BANSKÁ BYSTRICA 30. januára (WEBNOVINY) – Výsluchom svedkov pokračovalo dnes na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici hlavné pojednávania so 47-ročnou prokurátorkou z Levíc Danou Z.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ju obžaloval zo zločinu prijímania úplatku a z dvojnásobného prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Obžalovaná tvrdí, že je nevinná.

Korupcie sa podľa obžaloby dopustila v roku 2011. Podľa svedka Rastislava T., ktorého eskortovali z väzby pre podozrenie z drogovej trestnej činnosti, mala pomôcť jemu a jeho bratovi. Tých polícia najprv preverovala a neskôr začala stíhať pre podozrenie z úžery.

Obžalovanú v tejto súvislosti oslovila Rastislavova prvá manželka Monika, ktorá z angličtiny doučovala prokurátorkinu dcéru. Vo veci sa angažovala aj súčasná Rastislavova manželka Jozefína. Ženy sa s prokurátorkou aj viackrát stretli a na jednom zo stretnutí bol prítomný i Rastislav. Na stole videl modrú škatuľku so šperkom firmy Swarovski, o ktorej sa neskôr od Jozefíny dozvedel, že to bola jako pozornosť pre dcéru prokurátorky. Rastislav uviedol, že prvé informácie o odmene prokurátorke za pomoc údajne boli 20-tisíc eur.

On však nebol ochotný toľko peňazí dať. Neskôr sa suma postupne znižovala na pätnásť-, resp. desaťtisíc eur, až to skončilo na šiestich tisíckach, ktoré Rastislav dal dokopy s bratom Radovanom. Peniaze dostala Rastislavova exmanželka Monika s tým, že ich odovzdá prokurátorke. Bratia na súde povedali, že sa im neskôr tisícka vrátila. Úplatok štyritisíc eur, vložených do brožúrky o psíkoch, dňa 21. augusta 2011 odovzdala prokurátorke Rastislavova exmanželka Monika na ulici pred svojím bytom.

Okrem prokurátorky polícia stíha za účastníctvo na korupcii aj Moniku, Jozefínu a Rastislavovho brata Radovana. Na pojednávaní s prokurátorkou vypovedal iba Radovan, ktorý však s prokurátorkou do kontaktu priamo neprišiel a informácie mal iba sprostredkovane od brata, resp. od švagrinej. Terajšia Rastislavova manželka Jozefína i jeho bývalá životná družka Monika na súde nevypovedali z obáv, že si privodia trestné stíhanie. Monika argumentovala aj svojím psychickým stavom a pred senátom celý čas plakala.

V súvislosti s druhým skutkom obžaloby vypovedal prokurátor z Levíc. Jemu pridelený spis poskytla obžalovaná inej právničke, čím spáchala prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa. Právnička pomáhala manželke podnikateľa stíhaného za nevyplatenie mzdy a odstupného. Prokurátor povedal, že pochybil, keď spis kolegyni poskytol dobrovoľne. Za to bol disciplinárne potrestaný pokarhaním. Obžalovaná Dana Z. sa kolegovi na súde ospravedlnila za príkoria, ktoré mal v súvislosti s jej prípadom. Svedok uviedol, že po zaplatení financií poškodeným, trestné stíhanie podnikateľa podmienečne zastavil.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia