- aktualizované 9. marca, 14:08
Prokurátorka Generálnej prokuratúry SR (GP SR) začala v utorok 8. marca trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin neľudskosti, obzvlášť závažný zločin používania zakázaného bojového prostriedku a nedovoleného vedenia boja a obzvlášť závažný zločin vojnového bezprávia.
Trestné činy stíha aj Litva či Poľsko
Ako informovala hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová, vydanie uznesenia o začatí trestného stíhania je výsledkom intenzívnej komunikácie s prezidentom organizácie Eurojust, vedenej bezprostredne od vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
SR sa tak podľa hovorkyne popri Litve, Poľsku, Estónsku a Nemecku stala ďalšou krajinou Európskej únie, ktorá pristúpila k stíhaniu trestných činov proti ľudskosti a vojnových trestných činov, ktoré mali byť spáchané v súvislosti s vojenskou agresiou ozbrojených síl Ruskej federácie na Ukrajine.
Zadokumentovanie dôkazov o zločinoch
„Slovenská prokuratúra koná v úzkej súčinnosti s Generálnou prokuratúrou Ukrajiny a Eurojustom, ktorý koordinuje zber informácií a postup trestných stíhaní v jednotlivých krajinách,“ povedal generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Vojna na Ukrajine: Rusi v boji o Kyjev nedosiahli významnejší pokrok, Mariupoľ je na pokraji katastrofy a vytvorili "zelené koridory" (online)
Dodal, že účelom trestného konania je zadokumentovať dôkazy o vojnových zločinoch, a to predovšetkým od utečencov, ktorí mohli byť ich priamymi svedkami a obeťami.
Naď očakáva vypovedanie dohody
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) po stredajšom rokovaní vlády skonštatoval, že už bolo na čase, aby GP SR v tejto veci konala.
Naď sa chce zbaviť ruských stíhačiek MiG-29, koordinuje postup so spojencami o posilnení ochrany východnej hranice Aliancie
„Tiež by som očakával, že generálna prokuratúra okamžite vypovie ten nezmysel (dohodu o spolupráci s ruskou prokuratúrou, pozn. SITA), ktorý podpísala pred pár týždňami v Moskve,“ vyhlásil minister.