Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici sa vo štvrtok 2. júla začalo hlavné pojednávanie s údajným šéfom skupiny takáčovcov Ľubomírom K., prezývaným Kudla. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) aj obžalovaný prehlásili, že odmietajú uzavrieť dohodu o vine a treste.
Prokurátor obžaloval Ľubomíra K. z obzvlášť závažného zločinu vraždy formou účastníctva. Obhajcovia považujú obžalobu za bezdôvodnú a obžalovaný vinu poprel.
Majský sa podrobil operácii a zasadnutie súdu odročili, prokurátor hovorí o obštrukciách
O náhradu škody z titulu nemajetkovej ujmy v rôznych sumách až do jedného milióna eur sa v procese prihlásili niekoľkí poškodení konaním obžalovaného. Hlavné pojednávanie bude pokračovať dokazovaním a vypočutím svedkov, pričom na leto sú vytýčené v tejto veci štyri pojednávacie dni.
Obhajoba považuje obžalobu za bezdôvodnú
Podľa obžaloby si v roku 2006 obžalovaný mal v Bratislave objednať u Igora S. fyzickú likvidáciu Romana Krajčiho za 3 mil. SKK (99 582 eur). Samotnú vraždu vykonal Ľudovít S. streľbou na poškodeného v decembri 2006 v Prievidzi.
Obhajkyňa obžalovaného Ľubomíra K. povedala, že považuje obžalobu prokurátora za bezdôvodnú. „Obžalovaný popiera spáchanie skutku a v tomto smere budeme aj viesť obhajobu.“ povedala.
Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv Kičura ostáva naďalej vo väzbe
Ako uviedol v úvode hlavného pojednávania predseda senátu ŠTS, obžaloba prokurátora ÚŠP pre obzvlášť závažný zločin vraždy bola pôvodne podaná na dve osoby, ale u Igora S. bolo konanie zastavené, lebo zomrel.
Smrť Krajčího mu nepomohla, práve naopak
Obžalovaný Ľubomír K. vo svojej výpovedi chronologicky objasnil záležitosti súvisiace so spoločnosťou Skipark Ružomberok a.s. a ďalšími osobami, ktoré boli zapojené do rôznych pôžičiek a prevodov pohľadávok, čo malo súvisieť so zavraždeným Krajčim.
Malo ísť o požičanie 35 miliónov SKK (1,162-tisíc eur) zo strany obžalovaného. Na ružomberskú spoločnosť bol v roku 2005 vyhlásený konkurz, ktorý bol v roku 2007 rozsudkom Najvyššieho súdu SR zrušený.
Najvyšší súd rozhodol o prepustení obvineného sudcu, ktorého zadržala NAKA počas akcie Búrka
V konkurze mal obžalovaný spoločne s Krajčim postupovať v zhode, pričom Krajčiho vraj zaujímali financie a Ľubomíra K. majetok. Naplneniu ich dohody zabránila podľa obžalovaného smrť Krajčiho.
„Smrť Romana Krajčiho mi vôbec nepomohla, jeho smrťou sa moja pozícia v konkurze vôbec nezlepšila a nedostal som sa ku stredisku, ako sa to snaží dokázať obžaloba. Naopak, dostal som sa do patovej situácie,“ uviedol obžalovaný. Podľa neho žiadne obchodné spory nikdy neriešil tým, že by dal niekoho zabiť.
Najsilnejšia skupina v hlavnom meste
Ľubomír K. je od jesene minulého roku, keď polícia podnikla akciu proti viacerým členom skupiny, stíhaný väzobne. Niektorých takáčovcov zadržala polícia začiatkom roku 2017. Dobrovoľne sa vtedy na polícii prihlásil Ľubomír K., považovaný za nástupcu po prvotnom bossovi Jánovi Takáčovi, ktorého zavraždili v júli 2003. Kudla sa neskôr dostal z väzby na kauciu 100-tisíc eur.
Takáčovci pôsobili najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj v Petržalke a v centre hlavného mesta od 90-tych rokov 20. storočia. Zameriavali sa na výpalníctvo, gastronomické služby či herne. Neskôr začali pôsobiť aj na území Trnavského a Nitrianskeho kraja.
Po smrti zakladateľa skupiny Jána Takáča v júli 2003, zavraždení Róberta Pála a zastrelení Jozefa Surovčíka v Senci, sa stal údajným bosom skupiny práve Ľubomír K. Popri skupinách sýkorovcov, piťovcov a svobodovcov boli takáčovci považovaní za najsilnejšiu skupinu operujúcu v rámci hlavného mesta.