Začiatok procesu s podnikateľom Konkoľom, vydieraným v kauze Babylon, sa posunie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Specializovany trestny sud
Budova Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici sa v pondelok malo začať hlavné pojednávanie týkajúce sa trestných činov skrátenia dane a poistného a neodvedenia dane a poistného. Jedným zo štvorice obžalovaných je v tomto prípade podnikateľ Pavol Konkoľ, ktorý figuruje ako poškodený vo vydieračskej kauze známej ako Babylon.

Ako však pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, súd pondelkový termín pojednávania zrušil a nový vytýčil na 26. februára.

Vyhrážali sa väzobným stíhaním

V kauze Babylon sú obžalovaní bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomír A., advokát František P. a takisto Ľubomír T. Vo veci už v novembri 2022 odzneli záverečné reči, súd však následne skoro po roku v októbri 2023 rozhodol o potrebe doplniť dokazovanie.

Podľa obžaloby trojica v roku 2017 vydierala majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa, ktorý čelil obvineniu z daňovej trestnej činnosti, pričom sa mu vyhrážali väzobným stíhaním, ak im nezaplatí požadovanú finančnú čiastku. S vydieraním a vyhrážaním údajne pokračovali aj v ďalšom období.

Škoda presahuje 10 miliónov eur

Pokiaľ ide o trestnú činnosť obžalovaných okolo Pavla Konkoľa, tá sa podľa medializovaných informácií mala týkať „vystavovania nepravdivých účtovných dokladov, na základe ktorých si simulovaným spôsobom vytvorili podmienky potrebné na uplatnenie odpočtov DPH alebo sa cez fiktívne náklady vyhýbali daňovej povinnosti, ktorá im vyplývala z iných reálnych zdaniteľných plnení“. Celková spôsobená škoda podľa portálu Aktuality.sk presahuje 10 miliónov eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Konkoľ
Firmy a inštitúcie SIS Slovenská informačná službaŠpecializovaný trestný súd SR