Zahraničná politika každej krajiny sa začína predovšetkým doma. V relácii Miroslava Wlachovského Okno do sveta na portáli sita.sk to zdôraznil Michal Onderčo, profesor z univerzity v holandskom Rotterdame.
Domáca politika ovplyvňuje tú zahraničnú
„Myslím si, že aj ľudia, ktorí sa venujú profesionálne zahraničnej politike, veľmi často zabúdajú na to, že vlastne domáca politika vo veľkej miere ovplyvňuje zahraničnú politiku. To vidí pravdepodobne každý, kto sleduje slovenskú zahraničnú politiku, ale je to tak vlastne vo všetkých krajinách sveta,“ uviedol Onderčo.
>>> Celý rozhovor s Michalom Onderčom
Okno do sveta: V súčasnosti je deväť krajín, ktoré majú vo svojom arzenáli jadrové zbrane (rozhovor)
Vraví, že zakaždým, keď niekde príde nová vláda, pokračuje v niektorých politikách, pretože sú dobré pre celú krajinu, ale veľmi často dáva buď vlastné akcenty, alebo sa rozhodne, že pretlačí nové politiky alebo s niektorými prestane.
Vnímanie sveta
„To znamená, že niektoré vlády sa napríklad rozhodnú sťahovať vojakov zo zahraničných misií, iné sa rozhodnú posielať vojakov do zahraničných misií. Niektoré krajiny investujú viac do rozvojovej pomoci, niektoré krajiny investujú menej. A to často sa mení aj s tým, aká je vláda pri moci, ako sa ideologicky nazerá na svet, ako vníma… Vlády a politici sa veľmi často fundamentálne líšia v tom, ako vnímajú svet,“ dodal Onderčo.
Japonsko by mohlo mať jadrovú zbraň za niekoľko dní, ak by chcelo, hovorí Onderčo (video)
Poukázal tiež na skutočnosť, že veľmi často napríklad ľavicové strany „kampaňujú“ na nejakom sľube radikálnej zmeny v zahraničnej politike a potom, keď sa dostanú k moci, zmena veľmi často nepríde.
Ukrajina si nájde svoju cestu bez ohľadu na to, kto bude prezidentom USA, tvrdí minister obrany Umerov
„A to sme videli napríklad u Roberta Fica, keď sa prvýkrát stal predsedom vlády, tak vlastne jeho sľubom v kampani bolo, že stiahne vojakov z Iraku. Trvalo mu to vyše dvoch rokov a vlastne stiahol tých vojákov v momente, keď už ich sťahoval takmer každý. Mal plné reči toho, ako sa postaví Spojeným štátom, nakoniec poslal dvakrát toľko vojakov do Afganistanu,“ skonštatoval Onderčo.