Britská vláda v piatok nariadila vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea do Spojených štátov, aby čelil obvineniam zo špionáže. Právny zástupca Assangea uviedol, že napadne tento príkaz, pričom má 14 dní na podanie odvolania.
V USA mu hrozí niekoľko doživotí
Assange pred viac ako desaťročím zverejnil na svojom portáli tajné americké vojenské dokumenty, za čo mu v Spojených štátoch hrozí dlhoročné väzenie. V USA čelí obvineniam zo špionáže v 17 bodoch obžaloby a jednému obvineniu zo zneužitia počítača.
Jeho právnici tvrdia, že by v prípade odsúdenia mohol čeliť až 175 rokom odňatia slobody. Americké úrady však tvrdia, že trest by bol pravdepodobne oveľa nižší.
Pred viac ako rokom okresný súd v Londýne odmietol vydanie Assangea do USA na základe toho, že by vzhľadom na jeho zdravotný stav mohol v prísnych podmienkach amerického väzenia spáchať samovraždu.
Obavy o jeho duševné zdravie
Americké úrady neskôr ubezpečovali, že Assange nebude vystavený najprísnejším opatreniam, ktoré by podľa jeho právnikov mohli ohroziť jeho telesné aj duševné zdravie. Vyšší súd v decembri zvrátil rozhodnutie súdu nižšej inštancie s tým, že záruky zo strany USA sú dostatočné.
Päťdesiatročný Assange je od roku 2019 v londýnskom väzení Belmarsh, kde skončil preto, že sa nedostavil na súd v inom prípade.
Predtým strávil sedem rokov na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, kde žiadal o ochranu, aby ho nevydali do Švédska pre obvinenia zo znásilnenia a sexuálneho napadnutia. Švédsko v roku 2019 od vyšetrovania v danom prípade upustilo.