BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) – Základné školy čakajú od budúceho školského roka viaceré zmeny. Zriaďovateľ školy bude môcť v nasledujúcom školskom roku napríklad dvakrát po sebe odmietnuť kandidáta na riaditeľa školy, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania.
V druhom prípade však nesúhlas zriaďovateľa s kandidátom na riaditeľa musí potvrdiť hlasovaním obecné zastupiteľstvo trojpätinovou väčšinou. V takom prípade o novom riaditeľovi školy rozhodne výberové konanie, ktoré vypíše zriaďovateľ školy. Vyplýva to z novely školského zákona, ktorá nadobudne účinnosť 1. septembra 2015.
Zmeny zahŕňajú aj redukciu učiva
Do platnosti vstúpia od nového školského roka aj inovované Štátne vzdelávacie programy pre základné školy, ktoré prinesú posilnenie výučby prírodovedných predmetov, redukciu učiva, spresnenie výkonových štandardov a úpravu medzipredmetových vzťahov.
Prvý cudzí jazyk zostáva anglický jazyk ako povinný od tretieho ročníka základnej školy. Druhý cudzí jazyk bude škola povinná ponúknuť žiakom siedmeho ročníka podľa možností školy a záujmu žiakov, pričom vyberie z francúzskeho, nemeckého, talianskeho, španielskeho a ruského jazyka.
Ak sa žiaci začnú učiť druhý cudzí jazyk, škola ho bude poskytovať najmenej dve hodiny týždenne, aby žiaci dosiahli komunikačnú úroveň A1. Žiakom, ktorí sa nebudú učiť druhý cudzí jazyk, škola ponúkne iný predmet podľa svojich možností. Žiakom na prvom stupni navyše pribudne nový predmet prvouka.
Školy dostávajú voľnosť v rozdeľovaní učiva
S cieľom orientovať žiakov na praktické zručnosti posilní ministerstvo na základnej škole aj vyučovacie predmety pracovné vyučovanie a technika. V rámcovom učebnom pláne budú vyučovacie predmety rozdelené po ročníkoch.
Školy však od nového školského roka dostavajú voľnosť v rozdelení učiva v rámci celého stupňa pri zachovaní postupnosti jednotlivých vzdelávacích štandardov, vnútornej logickej štruktúry, vekovej primeranosti žiakov a celkového počtu vyučovacích hodín jednotlivých učebných
Školy v novom školskom roku už nebudú musieť vypracovávať učebné osnovy a môžu využiť vzdelávacie štandardy Štátneho vzdelávacieho programu, čím sa výrazne zníži administratívna záťaž učiteľov. Novela školského zákona prinesie tiež posun termínu zápisu prvákov na plnenie povinnej školskej dochádzky. Kým doteraz sa zápis uskutočňoval od 15. januára do 15. februára, po novom sa bude konať od 1. do 30. apríla.
Komisionálne skúšky na báze dobrovoľnosti
Novinka sa dotýka aj žiakov, ktorí si plnia povinnú školskú dochádzku osobitným spôsobom a vzdelávajú sa v škole mimo Slovenska alebo sa vzdelávajú v škole zriadenej iným štátom na území Slovenska. Po novom už nebudú musieť robiť komisionálne skúšky z vyučovacích predmetov, ktoré určí riaditeľ školy.
Skúšky budú na báze dobrovoľnosti, čiže kto chce, požiada riaditeľa o vykonanie skúšok a kto nechce, vzdeláva sa len v škole v zahraničí alebo v zahraničnej škole na Slovensku. Ak však budú chcieť takíto žiaci pokračovať vo vzdelávaní v kmeňovej škole, urobia komisionálne skúšky po ukončení vzdelávania a podľa ich výsledkov ich riaditeľ školy zaradí do príslušného ročníka.
V novele školského zákona sa ustanovili aj podmienky zriaďovania špecializovanej triedy. V základnej škole možno už v súčasnosti so súhlasom zriaďovateľa zriadiť špecializovanú triedu, kde sa vzdelávajú žiaci, ktorí nemajú predpoklad úspešne zvládnuť obsah vzdelávania príslušného ročníka. Žiaka pritom do špecializovanej triedy zaraďuje riaditeľ školy na návrh triedneho učiteľa po vyjadrení výchovného poradcu a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu žiaka na nevyhnutne potrebný čas.
Od nového školského roka bude toto obdobie obmedzené najviac na jeden školský rok. Špecializovanú triedu budú môcť zriadiť pre najmenej štyroch žiakov a najviac ôsmich žiakov z jedného ročníka alebo viacerých ročníkov. Ak bude počet žiakov v špecializovanej triede nižší ako štyria žiaci, špecializovaná trieda sa zruší.
Zmeny čakajú aj stredoškolákov
Od začiatku nového školského roka vstúpia do platnosti aj viaceré zmeny, ktoré sa budú týkať stredných škôl. Platiť začne napríklad inovovaný Štátny vzdelávací program (ŠVP) pre gymnáziá. V štvorročnom aj osemročnom štúdiu sa tak zvýši časová dotácia niektorých predmetov, najmä matematiky a prírodovedných predmetov. Učiteľom tiež umožní delenie tried na skupiny pri vyučovaní týchto predmetov. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenszighová.
Pre gymnáziá s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny bude od nového školského roka vyššia časová dotácia hodín predmetu jazyk národnostnej menšiny, ako aj predmetu slovenský jazyk a slovenská literatúra. Pre športové gymnáziá sa zavádza nový rámcový učebný plán s osobitnými poznámkami pre vyučovanie športovej prípravy. Celkovo sa však nezvyšuje počet hodín pre žiakov, ale na tieto zmeny sa využijú počty takzvaných disponibilných hodín.
Od 1. septembra nadobudne účinnosť aj novela vyhlášky o ukončovaní štúdia na stredných školách. Jednou z dôležitých zmien novely je predĺženie času na vypracovanie testov externej časti maturitnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry, maďarského jazyka a literatúry, ukrajinského jazyka a literatúry a slovenského jazyka a slovenskej literatúry z 90 na 100 minút a z matematiky zo 120 na 150
Meniť sa budú aj normatívy na žiakov
V stredných odborných školách sa bude postupne zavádzať odborná príprava žiakov v systéme duálneho vzdelávania. Ide o prepojenie škôl s firmami, ktoré začnú pripravovať svojich žiakov na povolanie podľa konkrétnych potrieb a požiadaviek zamestnávateľa. Žiakov tak čaká praktické vyučovanie v podniku, pričom teoretické vedomosti im poskytne škola. Ďalšou novinkou bude možnosť získať motivačné štipendium podľa dosiahnutého priemerného študijného prospechu v tých odboroch vzdelávania, po ktorých je dopyt na trhu práce.
Ministerstvo cez vyhlášku zaradilo do sústavy odborov vzdelávania osem nových študijných odborov. Odbory Informačné a sieťové technológie, Logistika, Odevný a textilný dizajn, Scénické výtvarníctvo, Masmediálna tvorba, Technik energetických zariadení budov, Fotografia a Výtvarné spracúvanie skla totiž už prešli úspešným experimentálnym overovaním vo vybraných stredných školách.
Normatív na žiakov prvých ročníkov a ich nasledujúcich ročníkov stredných odborných škôl vzdelávajúcich sa v študijnom alebo učebnom odbore zaradenom v zozname študijných odborov a učebných odborov s nedostatočným počtom absolventov pre potreby trhu práce sa zvýši o 10 percent.
Normatív na žiakov prvých ročníkov a ich nasledujúcich ročníkov SOŠ vzdelávajúcich sa v študijnom alebo učebnom odbore zaradenom v zozname študijných odborov a učebných odborov, ktoré sú nad rozsah potrieb trhu práce sa naopak zníži o 10 percent.