Ako vnímate, že bývalí vojaci a policajti, ak pracovali päť rokov aj v civilnom zamestnaní, majú poberať dva dôchodky?
Dnes nastáva nerovnovážny stav: Jedna skupina ľudí podľa zákona musí odvádzať do Sociálnej poisťovne 15 rokov sociálne odvody a musí mať dôchodkový vek 62 rokov – vtedy môže poberať starobný dôchodok. Iná skupina sa domáha svojich práv na základe svojvoľného metodického usmernenia Sociálnej poisťovne a za podmienok, ktoré nie sú v súlade s dnes platným zákonom. Nemám ani najmenší záujem ukrátiť ľudí o to, čo im patrí, tu sa však bavíme o porušovaní zákona. Niektorí dotknutí ľudia sa zo mňa snažia urobiť nepriateľku všetkých uniforem, no ja si ctím prácu silových zložiek a nemám ani najmenší záujem ukrátiť niekoho o to, čo mu patrí.
Je treba zvýhodňovať poberateľov výsluhových dôchodkov?
Zákon má byť spravodlivý pre všetkých, nikto nemá byť zvýhodňovaný. Ale norma, ktorá bola prijatá v roku 2003, takto nastavená nebola. Hneď po schválení sa ozývali skupiny ľudí, ktorí sa cítili byť diskriminovaní. Mnohé zmeny boli vykonané, aby sa odstránili rozpory. Takto to cíti aj skupina výsluhových dôchodcov, ktorí sa snažia zo všetkých síl obhajovať svoje práva. Zo zistení však vychádza, že Sociálna poisťovňa v tomto prípade na jednej strane dlho nekonala, na druhej strane nedávno začala konať podľa môjho názoru až príliš akčne bez toho, aby najprv iniciovala zmenu zákona. Veď generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne, ktorý zodpovedá aj za túto vzniknutú situáciu, je súčasne poslancom parlamentu. Mal teda možnosť zmeniť zákon tak, aby mohla Sociálna poisťovňa postupovať v zmysle zákona.
Nie je celá vec právne sporná?
V prvom rade treba povedať, že Sociálna poisťovňa je štátny orgán a ten môže v zmysle Ústavy konať len na základe zákona a v jeho medziach. Tým, že Sociálna poisťovňa vypracovala na základe niektorých rozsudkov Najvyššieho súdu metodický pokyn, ktorý nemá oporu v zákone a dokonca niektoré ustanovenia zákona vyslovene vylučujú použitie takéhoto metodického usmernenia, začala prekračovať svoje kompetencie. Podľa mojich informácií dokonca existujú prípady, keď občania nemali nárok na vyplatenie starobného dôchodku podľa rozsudkov Najvyššieho súdu, ale v zmysle spomínaného usmernenia im ho vypočítali. Celá problematika okolo vyplácania týchto dôchodkov je momentálne veľmi komplikovaná, z čoho môžu vznikať ďalšie žaloby voči Sociálnej poisťovni.
Rôzne senáty Najvyššieho súdu zaujali v týchto sporoch rozdielne stanoviská. Sú aj také, ktoré nesúhlasili s požiadavkami policajtov a vojakov. Nemala poisťovňa požiadať súd o zjednocujúce stanovisko?
Existujú aj zamietavé stanoviská, pozitívne rozhodnutia Najvyššieho súdu však nevychádzajú z rovnakých podmienok, situácií a majú odlišné závery. Preto si myslím, že Sociálna poisťovňa mala požiadať prostredníctvom ministra spravodlivosti o zjednocujúce stanovisko Najvyšší súd. Prípadne mala najskôr detailne analyzovať všetky judikáty a na ich podklade vykonať kvalitnú zmenu zákona. Až potom mala konať. Určite takúto situáciu nemala riešiť vydaním interného metodického usmernenia. Tieto informácie mohli byť predmetom aj poslaneckého prieskumu, ktorý však kolegovia z vládnej strany odmietli podporiť. Každú chvíľu čakám aj odpoveď na interpeláciu, ktorú sme v tejto veci podali koncom októbra.
Nebolo by vhodné kvôli tejto kauze zmeniť zákon?
Podľa mňa práve takto mala Sociálna poisťovňa na čele s pánom Muňkom začať. Zmena zákona mohla už dávno prebehnúť, veď len v októbri tohoto roka sme schválili veľkú novelu zákona o sociálnom poistení, pričom netreba zabúdať aj na fakt, že ministr Richter je minimálne od marca tohto roka o celej situácii informovaný. Prečo nekonali nechápem. Viem len, že je to vážna vec, ktorá určite spôsobuje vrásky najmä ministrovi financií. A len sa bojím, aby výsluhoví dôchodcovia v súčasnosti svojim prílišným tlakom nespôsobili opak toho, o čo sa už roky snažia, teda aby sa odstránila diskriminácia, ktorú sami pociťujú. Rovnako si takúto otázku môžu dnes klásť aj ostatní starodôchodcovia, ktorí stoja práve kvôli financiám na chvoste pozornosti. Prípadne osoby, ktoré odpracovali 14 rokov a Sociálna poisťovňa im kvoli jednému chýbajúcemu roku nevyplatí žiadny dôchodok…