BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) zásadne nesúhlasia s novelou Zákonníka práce, ktorá upravuje podmienky zamestnávania pracovníkov po návrate z rodičovskej dovolenky. Znenie novely pracovného kódexu, ktoré v piatok schválila vláda, je podľa zamestnávateľov nad rámec požiadaviek Európskej únie a v prípade jej schválenia Národnou radou SR sa opätovne zníži konkurencieschopnosť firiem podnikajúcich na Slovensku. Novela Zákonníka práce okrem iného upravuje podmienky zamestnávania po návrate z rodičovskej dovolenky tak, aby zamestnankyňa či zamestnanec boli po návrate z rodičovskej dovolenky odmeňovaní za rovnakých, alebo lepších podmienok, než v čase ich odchodu na dovolenku. RÚZ navrhuje, aby vláda návrh novely pracovného kódexu stiahla z legislatívneho procesu a ponechala súčasný právny stav.
Takýto návrh totiž podľa zamestnávateľov významne zníži konkurencieschopnosť slovenských firiem a môže dokonca podporovať skrytú diskrimináciu žien. „Napríklad v prípade viacerých detí môže rodičovská dovolenka trvať až 9 rokov, čo je veľmi dlhý časový úsek v živote firmy,“ upozorňuje RÚZ. V niektorých odvetviach, ako je sektor informačno-komunikačných technológií, je podľa zamestnávateľskej únie vývoj taký dynamický, že povinnosť odmeňovať zamestnanca po návrate z dovolenky za rovnakých, či lepších podmienok, vytvára neúmerné náklady a neistotu v živote firmy. „Navyše to nepriamo povedie k zníženej ochote zamestnávať slobodné a bezdetné ženy, nakoľko takýto typ zamestnanca bude pre firmy predstavovať riziko zvýšených nákladov v budúcnosti a neistoty v plánovaní a riadení ľudských zdrojov,“ varuje RÚZ. Stratí sa tiež flexibilita zamestnávania a vzrastie administratívna náročnosť pri evidencii zamestnancov.
RÚZ tiež upozorňuje, že obsah novely Zákonníka práce je nad rámec požiadaviek legislatívy Európskej únie. „Slovensko podmienkami návratu z materskej dovolenky požiadavky únie plní dostatočne,“ zdôrazňujú zamestnávatelia. Nová úprava Zákonníka práce však tieto povinnosti zvyšuje až na deväť či viac rokov, čo podľa RÚZ slovenských zamestnávateľov znevýhodňuje, keďže v krajinách EÚ je dĺžka rodičovskej dovolenky oveľa menšia, napríklad vo Veľkej Británii sú to štyri mesiace, Luxembursku a Taliansku po šesť mesiacov. „Zamestnávatelia od úradníkov ministerstva práce očakávajú, že nebudú robiť nadprácu, ktorou škodia podnikateľskému prostrediu, a budúce pripravované legislatívne zmeny budú riadne konzultovať so zástupcami zamestnávateľov,“ dodáva RÚZ.
Vláda v piatok schválila návrh novely Zákonníka práce, ktorou sa majú upraviť ustanovenia o návrate zamestnankyne alebo zamestnanca do práce po rodičovskej dovolenke. Novelu pracovného kódexu predložil rezort práce kvôli zapracovaniu príslušných európskych smerníc do slovenského právneho poriadku. Zamestnanca a zamestnankyňu by mal zamestnávateľ zaradiť späť do práce aspoň za takých podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď nastúpili na materskú alebo rodičovskú dovolenku.
Zamestnanec a zamestnankyňa by mali mať právo na prospech z akéhokoľvek zlepšenia, ktoré by vo vzťahu k ich pracovným podmienkam nastalo, ak by nenastúpili na príslušnú dovolenku. „Navrhuje sa, aby aj zamestnanec, ktorý sa vráti po skončení rodičovskej dovolenky, mal právo požadovať od zamestnávateľa, aby bol zaradený na pôvodnú prácu a pôvodné pracovisko,“ uvádza sa vo vládou schválenom návrhu.
Schválený návrh na novelizáciu Zákonníka práce tiež upravuje zriadenie, zloženie a činnosť európskych zamestnaneckých rád. „Navrhuje sa stanoviť zodpovednosť ústredného vedenia za vytvorenie podmienok a prostriedkov, ktoré sú potrebné na zriadenie európskej zamestnaneckej rady alebo iného postupu informovania zamestnancov a prerokovania s nimi,“ konštatuje ministerstvo práce a sociálnych vecí. Do Zákonníka práce sa má tiež zaviesť právo európskej zamestnaneckej rady na stretnutie s ústredným vedením, a to najmenej raz do roka. Na tomto stretnutí má byť európska zamestnanecká rada na základe správy vypracovanej ústredným vedením informovaná o výsledkoch podnikania, ako aj ďalšom predpokladanom vývoji u zamestnávateľa.